Erdoğan'ın 'Silahlı teröristle soğanlı terörist arasında hiçbir fark yok' dediği iddiası

Erdoğan'ın 'Silahlı teröristle soğanlı terörist arasında hiçbir fark yok' dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Kasım 2018’de saat 10.00’da Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) düzenlediği III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde yaptığı açılış konuşmasında böyle bir cümle kurmuyor.

Erdoğan, aynı gün 14.30’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin laboratuvar açılışı ve kütüphane temel atma törenine de katılmış. Fakat burada yaptığı konuşmada da böyle bir ifade bulunmuyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’da 23 Kasım 2018’de ÇapaMag Ekonomi isimli sayfa, paylaştığı bir tweette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bir konuşmasında “Silahlı teröristle, soğanı olan terörist arasında hiçbir fark yok.” dediğini iddia etti. Aynı iddia hakkında Ekşi Sözlük’te açılmış bir başlık bulunuyor.

Facebook ve Twitter’daki bazı kullanıcılar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu ifadeyi kullandığını iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 27 Kasım 2018’deki CHP grup toplantısında aynı iddiayı tekrar etti. YouTube üzerinden ulaşılan toplantının videosunun 28. dakika 30. saniyesinde Kılıçdaroğlu’nun sözleri izlenebiliyor. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri Cumhuriyet, Hürriyet, Sputnik, Sözcü gibi haber sitelerinde de yer aldı.

erdogan soganli terorist iddia capamag

Cumhurbaşkanı Erdoğan III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşmuş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM’in düzenlediği, 23 Kasım 2018’de saat 10.00’da başlayan ve İstanbul Grand Cevahir Otel’de gerçekleşen III. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde yaptığı açılış konuşmasının tamamına KADEM’in YouTube kanalından ulaşmak mümkün. Erdoğan’ın, bir saat dokuz dakikalık videonun 37 ve 59. dakikaları arasında yaptığı konuşma izlendiğinde iddia konusu cümleyi kurmadığı görülebiliyor.

ÇapaMag’in aynı konuşmadan olduğu iddiasıyla paylaştığı tweet zincirinde bulunan ilk tweette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizim dönemimizde kadınların istihdama katılma oranı yüzde 28'den yüzde 38'e yükseldi.” ifadesi bulunuyor.

Erdoğan’ın söz konusu ifadeleri, zirvenin açılış konuşmasının bulunduğu videonun 49. dakikası 35. saniyesinde söylediği fark ediliyor. Erdoğan sözlerine “Çalışma hayatındaki 9 milyon 122 bin kadınımız ülkemizin gücüne güç katmış üretimleri ile başarıları ile yüzümüzü ağartmışlardır.” diyerek kadına yönelik şiddete karşı yönetimin yaptıklarını anlatıyor. Ardından kadınlara yönelik yapılan sosyal yardımları aktarıyor.

ÇapaMag attığı tweeti sildi

ÇapaMag Ekonomi’nin tweet zincirine ait olduğu anlaşılan diğer bir tweette ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Silahlı teröristle, soğanı olan terörist arasında hiçbir fark yok.” dediği iddia ediliyor. Fakat ÇapaMag daha sonra bu tweeti sildi.

erdogan soganli terorist capamag tweet

ÇapaMag Ekonomi isimli sayfanın sildiği tweet zincirinin arşiv görüntüsü.

Açılış konuşmasının 49. dakikası 35. saniyesinden konuşmanın bittiği 59. dakikaya kadar izlendiğinde konuşmada böyle bir ifadenin geçmediği anlaşılıyor.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmanın 54. dakika 20. saniyesinden itibaren sözlerine şöyle devam ediyor:

“Güçlü ile zayıfı aynı yarışa sokamazsınız. Bazıları eşit, eşit diyor da yani şimdi biz 100 metreyi kadın-erkek aynı şekilde mi koşturacağız? Böyle bir şey olabilir mi? Hadi eşitiz, erkekle bayan 100 metreyi koşsunlar! Bu adalet olur mu? Olmaz! Olması gereken nedir? Kadın kadınla koşar, erkek erkekle koşar. Olması gereken budur. Çünkü yaradılışa, fıtrata uygun olan da budur.”

Erdoğan aynı gün İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde de konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Kasım 2018’de KADEM’in düzenlediği zirvenin ardından saat 14.30’da yapımı tamamlanan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarı’nın (BİLTAM) açılışı ve üniversite kütüphane binasının temel atma törenine de katıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ndeki konuşmanın tamamına YouTube üzerinden ulaşılabiliyor. 27 dakikalık bu konuşma izlendiğinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Silahlı teröristle, soğanı olan terörist arasında hiçbir fark yok.” gibi bir ifade kullanmadığı anlaşılıyor.