Erdoğan'ın Papa ziyaretinde denk koltuk krizi yaşandığı iddiası

Erdoğan'ın Papa ziyaretinde denk koltuk krizi yaşandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan bir fotoğrafla, Papa ile Vatikan’da görüşen Erdoğan’ın ziyareti sırasında sandalye krizi yaşandığı iddia edildi. İddiaya göre Erdoğan kendisini “küçük düşürmek” isteyen Papa ile “denk koltuk” istedi ve aslında Erdoğan’a verilmek istenen sandalye ise Vatikanlı yetkililerin elinde kaldı.

“Erdoğan Gönüllüleri” isimli sayfa tarafından Facebook’ta yayınlanan fotoğraf 20 bin kullanıcı tarafından beğenildi ve 5 bine yakın kullanıcı tarafından da paylaşıldı.

papa erdogan 1024x447

Ancak, fotoğrafın Papa ile Erdoğan arasında yaşanan “sandalye krizi”ni gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Anadolu Ajansı’nın 5 Şubat’ta paylaştığı ve ziyaretten görüntüler içeren videoya bakıldığında Erdoğan’ın halihazırda Papa ile aynı tür sandalyede oturduğu görülebiliyor. Fotoğrafta işaretlenen ve aslında Erdoğan’ın oturması gerektiği iddia edilen sandalyenin ise daha sonra aynı kişi tarafından Papa’nın yanına konulduğu fark ediliyor.

papa erdogan 1 1024x532

sandalye krizi erdogan papa 1024x520

5 Şubat tarihli France 24 kanalı tarafından YouTube’a yüklenen ve ziyareti gösteren video incelendiğinde yine aynı görüntülerle karşılaşmak mümkün.

Video ajansı Ruptly tarafından YouTube’a yüklenen daha uzun bir videoda da ziyaretin detaylı görüntüleri bulunuyor. Buna göre video incelendiğinde Papa ile Erdoğan’ın eş zamanlı olarak aynı tür sandalyeye oturduğu görülebiliyor.

Küçük sandalye çevirmenler için

Daha önce Vatikan’da Papa’yı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump için de aynı prosedürün uygulandığını söylemek mümkün. Putin’in 2015’teki ziyaretinde oturduğu sandalyenin Erdoğan’ın oturduğuyla aynı olduğunu ve yine arkada bir görevlinin elinde daha küçük başka bir sandalye bulunduğu fark edilebiliyor. Ayrıca Putin’in ziyaretinin görüntülerine de ulaşmak mümkün.

putin pope

ABD Başkanı Trump’ın da Mayıs 2017’de gerçekleştirdiği Vatikan ziyaretinde aynı sandalyeye oturduğu ve arkadaki görevlinin aynı şekilde başka bir sandalye tuttuğu görülebiliyor. Kanada Devlet Başkanı Justin Trudeau’nun Mayıs 2017’de Papa ile yaptığı görüşmede taşınan sandalyelere çevirmenler oturuyor. Son olarak yine 2017’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Papa’yı ziyaretinde yine küçük sandalyelere çevirmenlerin oturduğu dikkati çekiyor

pope trump 1024x682