Erdoğan'ın miting sırasında Muharrem İnce’nin türkü söylediği videoyu izlettiği iddiası

Erdoğan'ın miting sırasında Muharrem İnce’nin türkü söylediği videoyu izlettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak da gönderilen videoda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği bir miting sırasında, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin şarkı söylerken çekilen görüntülerini yayınladığı ve kalabalığa “nasıl, güzel mi” diye sorduğu iddia edildi.

erdogan antalya miting

Murat Zenci isimli kullanıcı tarafından Twitter’a yüklenen video, yaklaşık 7 bin kişi tarafından beğenildi ve 273 bin görüntülenme sayısına ulaştı. Takunya isimli sayfa tarafından da Facebook’ta paylaşılan video bir saatte yaklaşık 25 bin kez görüntülendi.

Görüntüler montaj

Ancak Erdoğan’ın düzenlediği bir mitingde, Muharrem İnce’nin şarkı söylediği videoyu izlettiği iddiası doğru değil. Söz konusu video montajlanmış. Videonun orijinalinde Erdoğan, toplanan kalabalığa sinevizyon yardımıyla Antalya Konyaaltı Sahil Projesi hakkında bir video izlettiriyor. Erdoğan daha sonra devamında ise “size bu yakışır” şeklinde kalabalığa sesleniyor.

AK Parti’nin resmi YouTube sayfasında 16 Haziran 2018’de Antalya’da düzenlenen mitingin görüntülerini izlemek mümkün. Görüntülerde Erdoğan’ın mitingin bir bölümünde sinevizyon kullandığı ve Konyaaltı Plajı’nın görüntülerini yayınladığı görülebiliyor.

Yine Kanal 24 televizyonu tarafından yayınlanan görüntülerde de Erdoğan’ın sinevizyon üzerinde Konyaaltı Plajı hakkında gösterdiği fark edilebiliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce 2 Haziran 2018’deki Adıyaman mitinginin bir bölümünde “Burası Adıyaman” isimli türküyü söylemişti.