Erdoğan'ın Meral Akşener hakkında Zilli Meral Kemal'in eteklisi dediği iddiası

Erdoğan'ın Meral Akşener hakkında Zilli Meral Kemal'in eteklisi dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 6 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen AK Parti 6. Olağan İl Kongresi’nde Meral Akşener hakkında “Mahalle köşelerinde sakız çiğnemeyi bile bilmeyen zilli Meral ülke yönetecekmiş. Hadi oradan Kemal’lin eteklisi” dediği iddia edildi.

İzci isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi ve 5 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı. Söz konusu sözlerin Cemal Oral tarafından yazılan bir köşe yazısında da kullanıldığı görülebiliyor.

zilli meral tayyip

Ancak, Erdoğan’ın, 6 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen AK Parti 6. Olağan İl Kongresi’nde Meral Akşener hakkında “Mahalle köşelerinde sakız çiğnemeyi bile bilmeyen zilli Meral ülke yönetecekmiş. Hadi oradan Kemal’lin eteklisi” dediği iddiası doğru değil. Görseldeki metin Sözcü Gazetesi tarafından yapılan bir habere montajlanarak oluşturulmuş.

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan 6 Mayıs 2018 tarihli haberde Erdoğan’ın aynı fotoğrafının kullanıldığını, tarih ve saatin uyumlu olduğunu görmek mümkün. Haberde ise Meral Akşener hakkında bir ifadeye rastlanmıyor.

Ayrıca söz konusu metinde yer alan yazım hatalarını da fark etmek mümkün. “Kemal’in” şeklinde olması gereken kullanımın “Kemal’lin” şeklinde olduğu ve başkasına ait olan sözleri aktarırken kullanılması gereken tırnak işaretlerinin bulunmadığı görülebiliyor. “İzci” isimli Facebook sayfasının daha önce paylaştığı bazı içeriklerin de şüpheli olduğunu görmek mümkün.

Cumhurbaşkanlığı’nın Periscope sayfasından Erdoğan’ın AK Parti 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmaya ulaşmak mümkün. Konuşmada Erdoğan’ın iddia edilen sözleri kullanmadığını görmek mümkün.

Mersin Gündem Gazetesi tarafından YouTube’a yüklenen ve AK Parti 6. Olağan İl Kongresi’nden önce Erdoğan’ın açık alanda yaptığı kısa konuşmayı da içeren 3 saatlik görüntülerde de söz konusu ifadelere rastlanmıyor. Kongreden önce vatandaşlara hitap eden Erdoğan’ın kısa konuşmasını AK Parti’nin resmi YouTube sayfasından da dinlemek mümkün.

Erdoğan’ın 6 Mayıs’ta Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada da bahsi geçen ifadelere rastlamak mümkün değil.

Ayrıca internette güvenilir başka bir kaynak veya haber sitesinde Erdoğan’ın söylediği iddia edilen ifadelere rastlanmıyor.