Erdoğan'ın dua zinciri kurulmasını istediği doğru mu?

Erdoğan'ın dua zinciri kurulmasını istediği doğru mu?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Son günlerde WhatsApp üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu halde Fatiha Suresi okunmasını istediğine dair iddialar dolaşıma girdi.

WhatsApp kullanıcılarının birbirine gönderdiği mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhur başkanımız 10 gündür geceleri bile uyku uyumuyormus baskı altındaymış savaşa çekilmek isteniyormuş savaşa girmemek için mücadele veriyormuş herkesten fetih süresi okusun diye haber göndermiş sayı isteniyor okuyalım insaallah okuyan sayı söylesin duasını cumhur başkanı kendisi yapacakmış herkes yaysın ki zincir çoğalsın. Okuma sayısı için Asistanlardan Mustafa kızılcaoğluna mesajla veya watsaptan bildirsin. İletişim : 053530xxxxx”

whatsapp 2

Benzer ifadelerin yer aldığı başka bir mesajda ise şu ifadeler yer aldı:

“Cumhur başkanımız 10 gündür geceleri bile uyku uyumuyormus baskı altındaymış savaşa çekilmek isteniyormuş savaşa girmemek için mücadele veriyormuş herkesten fetih süresi okusun diye haber göndermiş sayı isteniyor okuyalım insaallah okuyan sayı söylesin duasını cumhur başkanı kendisi yapacakmış herkes yaysın ki zincir çoğalsın. şırnak silopi van hakkari sur lice ve cizre ye bütün özel harekat polislerimiz göreve çağırılmıştir. acil fetih suresi okunacak sayfa 512,21 kureys suresi okunacak sayfa 604 bu mesaj zincirini devam ettirelim . bir kisiye bile olsa iletelim insallah. düşmanların helaki için yarın sabah namazından sonra :'allahım ebulehebin elini kuruttugun gibi pkk'nın da elini kurut' diye niyet edilecek. şimdiden allah razı olsun.siz okuyamasanizda bir okuyan olur belki lütfen paylasalim”

dua zinciri whatsapp1

Varank'tan açıklama

Kayseri’deki saldırının ardından yayılmaya başlayan bu mesaj ile ilgili Cumhurbaşkanı başdanışmanı Mustafa Varank’tan açıklama geldi. Varank, 17 Aralık’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Oturup Kuran-ı Kerim okumak, dua etmek için uydurma ve yalan içerikli mesaj zincirine ihtiyaç yok” dedi.

varank aciklama

WhatsApp mesajında söz edilen “Asistanlardan Mustafa Kızılcaoğlu” ve ona ait olduğu iddia edilen telefon numarasına ulaşılamadı.