Erdoğan'ın Bingöl mitingindeki kalabalığa Diyarbakır diye seslendiği iddiası

Erdoğan'ın Bingöl mitingindeki kalabalığa Diyarbakır diye seslendiği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videoda, Recep Tayyip Erdoğan’ın Bingöl mitinginde kendisini dinleyenlere “Diyarbakır” diye seslendiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından 5 Haziran’da Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 10 bin kişi tarafından beğenildi. Karikateist isimli sayfa tarafından Facebook’a da yüklenen video yaklaşık 170 bin kez görüntülendi.

bingöl erdogan diyarbakır miting

Görüntüler gerçek ancak eski tarihli

Recep Tayyip Erdoğan’ın Bingöl’de düzenlenen mitingdeki kalabalığa, “Diyarbakır” şeklinde seslendiği iddiası doğru. Ancak video, 8 Haziran 2011’deki Bingöl mitingi sırasında çekilmiş.

Erdoğan’ın dönemin Başbakanı olarak yaptığı bu konuşmanın birçok haber kuruluşu tarafından haberleştirildiğini söylemek mümkün.

CNN Türk tarafından yapılan 9 Haziran 2011 tarihli bir haberde, 8 Haziran 2011’deki Bingöl mitinginde Başbakanken konuşan Erdoğan’ın, konuşmasının bir bölümünde kendisini dinleyen kalabalığa “Diyarbakır, Diyarbakır cevap vermiyorsunuz Diyarbakır” şeklinde seslendiği belirtiliyor.

bingol miting erdgan diyarbakirGörüntülerde kürsüde bulunan mikrofonun önünde Bingöl yazdığı görülüyor.

HaberTürk’ün ise Bingöl'deki kalabalığa 'Diyarbakır cevap vermiyorsun' diye seslenen Başbakan’ın haberini, “Erdoğan'dan Bingöl'de Diyarbakır gafı!” şeklinde verdiği görülebiliyor. Milliyet Gazetesi ve Posta Gazetesi’nin de benzer bir başlıkla konuyu haberleştirdiği fark edilebiliyor.

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri çerçevesinde Bingöl’de düzenlenen mitingin görüntülerinin tamamına ulaşmak mümkün. Mersin Gündem isimli kullanıcı tarafından 2 Ekim 2011‘de YouTube’a yüklenen görüntülerde Erdoğan’ın kendisini dinleyen kalabalığa “Diyarbakır” diye seslendiği görülebiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran’da yapılacak seçimler için katıldığı mitinglerin yer aldığı son bir haftalık programına bakıldığında ise Bingöl’de herhangi bir mitinginin olmadığı görülebiliyor.