Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde Yeşiller Partisi'nden Cem Özdemir'le el sıkışmadığı iddiası

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde Yeşiller Partisi'nden Cem Özdemir'le el sıkışmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Eylül 2018’deki Almanya ziyaretinde Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir’in elini sıkmadığı iddia edildi.

Türkiye Gönüllüleri isimli sayfa tarafından 29 Eylül 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf, yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi ve 2 bin kişi tarafından paylaşıldı.

erdogan almanya ziyaret cem ozdemir 1024x520

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cem Özdemir el sıkıştı

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir’in elini sıkmadığı iddiası doğru değil. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın verdiği resmi yemekte karşılaşan Cem Özdemir ve Erdoğan el sıkıştılar.

Sean Gallup tarafından çekildiği anlaşılan fotoğrafa Getty Images isimli internet sitesinde rastlanıyor. Fotoğrafın açıklamasında Yeşiller Partisi üyesi Cem Özdemir ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın el sıkıştığı ifade ediliyor.

erdogan cem ozdemir 1024x504

Alman haber ajansı Deutsche Welle tarafından yapılan bir haberde, Cem Özdemir’in Almanya Cumhurbaşkanı tarafından 28 Eylül 2018’de Erdoğan’ın onuruna verilen yemeğe katıldığı belirtiliyor. Haberde, söz konusu karşılaşma sırasında Gallup tarafından çekilen fotoğraf da yer alıyor.

45682204_401

Erdoğan ve Özdemir arasında gerçekleşen el sıkışmasının video görüntülerine de ulaşmak mümkün.

Kostador News isimli kullanıcı tarafından 29 Eylül 2018’de YouTube’a yüklenen görüntülerde Cem Özdemir’in, Erdoğan onuruna verilen davete katıldığı ve Erdoğan’la el sıkıştığı görülebiliyor.


Buna ek olarak Alman Die Welt Gazetesi tarafından yapılan bir haberde Erdoğan ve Özdemir’in 28 Eylül 2018 Cuma akşamı gerçekleştirilen yemek öncesinde el sıkıştığı ifade ediliyor. Ayrıca, haberde Özdemir’in el sıkışması sırasında Erdoğan’a “umarım yemekten sonra konuşma fırsatı buluruz” dediği de belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Eylül 2018’de New York’ta katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ardından bazı temaslarda bulunmak için Almanya’ya gitmiş ve 1 Eylül 2018 tarihinde Köln’de yapılan bir caminin açılışına da katılmıştı