Erdoğan'ın yedinci torununun ABD'de doğduğu iddiası

Erdoğan'ın yedinci torununun ABD'de doğduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Erdoğan'ın yedinci torunu Fatıma Serra ABD'de doğmadı.

Fatıma Serra 17 Ağustos 2018'de İstanbul'da bir hastanede dünyaya geldi.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan haberde Recep Tayyip Erdoğan’ın yedinci torununun ABD’de doğduğu ve ABD vatandaşı olduğu iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından da 10 Haziran 2019 tarihinde paylaşılan iddia haber yaklaşık 10 bin kişi tarafından beğenilirken 3 bine yakın kullanıcı tarafından retweetlendi.

tayyip torun abd

Erdoğan’ın yedinci torunu İstanbul’da doğdu

Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve gelini Reyyan Erdoğan’ın kızı olan Fatıma Serra 17 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul Bağcılar’daki Medipol Mega Hastanesi’nde doğdu. Fatıma Serra’nın doğum haberi 1 sene önce medyada da gündem olmuştu.

Demirören Haber Ajansı’nın bira ait olan videosun da Mevlüt Uysal ve Nasip Şahin’in doğum haberi üzerine hastaneye yaptıkları ziyaret görülebiliyor. Videonun birinci dakikası otuzuncu saniyesinde Medipol Mega Hastanesi’nin ismini görmek de mümkün.

Yine Demirören Haber Ajansı’na ait bir başka videoda Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan hastaneye giderken görülebiliyor.

Bağcılar Medipol Mega Hastanesi’nin fotoğraflarına ulaşmak mümkün.

ozel_medipol_mega_hastane_kompleksi_h9038_708c0

Fotoğraftan, Mevlüt Uysal ve Nasip Şahin’in ziyaretini gösteren videodaki hastane girişinin Bağcılar Medipol Mega Hastanesi’nin girişiyle aynı olduğu anlaşılabiliyor.

Erdoğan’ın ABD’de doğan tek torunu Ömer Tayyip

Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ve damadı Berat Albayrak’ın Sadık Eymen, Ahmet Akif ve Mahinur isimli 3 çocuğu var. Erdoğan’ın ilk torunu olan Ahmet Arif’in doğumu 2006 yılında Gebze Anadolu Sağlık Merkezi’nde gerçekleşmişti. Erdoğan’ın 3. torunu olan Emine Mahinur da İstanbul Medipol Hastanesi’nde dünyaya gelmişti. Esra Albayrak ve Berat Albayrak’ın son çocukları Sadık Eymen’in de İstanbul’da doğduğu biliniyor. Sümeyye Erdoğan’ın da Canan Aybüke isimli bir çocuğu bulunmakta. Canan Aybüke de 17 Ağustos 2017’de Medipol Hastanesi’nde dünyaya gelmişti. Bilal Erdoğan ve Reyyan Erdoğan’ın Ömer Tayyip ve Ali Tahir isimli iki çocuğu daha var. Ali Tahir’in doğumu da 15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Medipol Hastanesi’nde gerçekleşmişti.

rte torun

2007 yılında doğan Ömer Tayyip Erdoğan ailenin ABD’de dünyaya gelen tek çocuğu. Ömer Tayyip Erdoğan, ABD’nin Washington kentinde doğmuştu. ABD anayasasının 14. maddesi birinci bölümünde belirtildiği üzere, ABD’de doğan herkes ABD vatandaşı sayılmakta.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun süredir ABD'de yaşayan büyük oğlu Burak Erdoğan'ın çocuk sahibi olduğuna dair internette çelişkili bilgiler bulunuyor. Çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia'da Burak Erdoğan'ın bir çocuk sahibi olduğu belirtiliyor. Ancak bu iddia için yazıda herhangi bir kaynak belirtilmiyor. Benzer şekilde 2014 yılında Sözcü gazetesi de Burak Erdoğan'ın bir çocuğu olduğunu ifade etmiş. Bunlara karşılık internette Burak Erdoğan'ın çocuk sahibi olmadığına dair paylaşımlar da bulunuyor. İnternette yapılan aramalarda ise Burak Erdoğan'ın çocuk sahibi olup olmadığına dair güvenilir bir kaynağa rastlanmıyor.

Sonuç olarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın yedinci torununun ABD’de doğduğu ve ABD vatandaşı olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bilal Erdoğan ve Reyyan Erdoğan’ın 3. çocuğu olan Fatıma Serra, 17 Ağustos 2018 yılında Bağcılar Medipol Mega Hastanesi’nde dünyaya geldi. Ömer Tayyip Erdoğan, ailenin ABD’de doğan tek çocuğu. Bu iddia haberin yanlış bilgi türlerinden uydurmaya örnek olduğunu söyleyebiliriz.

Güncelleme: 12/06/2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük oğlu Burak Erdoğan ile ilgili kısım eklendi.