Erdoğan'ın 1993 yılında başkanlık sistemi için Bir özentinin sonucu dediği iddiası doğru

Erdoğan'ın 1993 yılında başkanlık sistemi için Bir özentinin sonucu dediği iddiası doğru

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1993 yılında başkanlık sistemi hakkında “Başkanlık sistemi bir özentinin sonucu ya da Amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesidir” dediğine dair bir görsel dolaşıma girdi.

feleknas uca

Erdoğan’ın bu sözleri dönem dönem bazı köşe yazıları ya da yapılan haberlerle gündeme gelmiş. Son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan bu görselin kaynağı ise, 14 Ekim 2016’ta Ortadoğu gazetesinde Yıldıray Çiçek’in “Tuzak Kuran Baston Olan Değil Türkiye’yi düşünen MHP” başlıklı köşe yazısı.

ortadogu gazetesi 1

Yazıda kullanılan fotoğraf, Erdoğan’ın Refah Partisi döneminde yaptığı bir konuşma sırasında çekilmiş. Görselin yanına konulan Erdoğan’ın başkanlık sistemi hakkındaki ifadeleri ise, Erdoğan’ın Refah Partisi MKYK üyesi ve partinin İstanbul İl Başkanı iken verdiği bir röportajdan. Röportaj, Metin Sever ile Cem Dizdar tarafından, 1993’te Başak Yayınları’ndan çıkan “2. Cumhuriyet Tartışmaları” isimli kitap için yapılmış.

kitap kapak 1

kitap 1

Kitaptaki röportajın ilgili kısmı şöyle:

Soru: Başkanlık sistemi için neler söyleyeceksiniz.

Cevap: Türkiye şimdilik buna hazır değil. Başkanlık sisteminin ortaya çıkışı bir özentinin sonucu ya da Amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesi. Bunun oluşması için siyasette serbest piyasanın oluşması lazım.

kitap 2

Röportajın diğer bölümlerinde Erdoğan, Türkiye’nin yönetim şekli, kapitalizm ve serbest piyasa üzerine konuşuyor. Kitaptaki röportajın bazı kısımlarına bu linkten ulaşılabilir.