Erdoğan, Vikipedi'de Kendi kendine darbe yapan liderler listesinde iddiası

Erdoğan, Vikipedi'de Kendi kendine darbe yapan liderler listesinde iddiası

Karma Karma
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sanal Gazete’de yayınlanan bir haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vikipedi’de “kendi kendine sahte darbe düzenleyen liderler listesinde” olduğu ve Vikipedi’nin bu yüzden engellendiği iddia edildi.

Konu, sosyal medyada, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin koruma tedbiri kararıyla erişime engellenen Vikipedi’deki ilgili listeye Türkiye’deki kullanıcıların erişememesi nedeniyle tartışma konusu oldu.

vikipedi supheli haber 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vikipedi’deki ilgili listede yer aldığı iddiası doğru. Ancak mahkemenin erişim engelleme kararını bu liste nedeniyle verdiği iddiası doğru değil.

\"Kendi kendine darbe\" makalesi

Vikipedi’deki “Kendi kendine darbe yapan ülkeler” listesinde yer alan tanım şöyle;

Kendi kendine darbe bir devlet liderinin, yönetime yasal yollarla gelmiş olmasına rağmen, ülkenin yasama organını feshederek ya da güçsüz bırakarak, kanuna aykırı düzeyde güç sahibi olduğu bir ayaklanma ya da askeri darbe çeşididir. Bu hareketin diğer sonuçları milli anayasanın ortadan kaldırılması ve bağımsız mahkemelerin devre dışı bırakılması olabilir.

Vikipedi’nin İngilizce dilindeki sayfalarında “Self-coup” başlığıyla yer alan makalede Erdoğan’ın ilgili listede olduğu görülebilir.

liste erdogan dahil

Madde ilk olarak 16 Temmuz sabahı Vikipedi’ye kullanıcılar tarafından eklenirken, defalarca revizeye uğradığı, son halinde ise maddenin “İddia ediliyor” şeklinde bırakıldığı söylenebilir.

Ayrıca madde üzerine dönen tartışmalarda bir kullanıcının maddeyi devamlı “Türkiye tarafından şiddetle reddediliyor” olarak değiştirdiğini de görmek mümkün.

alleged denied 1

Aynı sayfanın “Kendi kendine darbe” başlıklı Türkçe sayfasına 31 Temmuz tarihinde de Recep Tayyip Erdoğan maddesinin eklendiği ancak daha sonra farklı kullanıcılar tarafından yapılan revizelerle maddenin kaldırıldığı görülebilir.

Erişim engelleme kararının sebebi farklı içerikler

Haberde ve sosyal medyada yer aldığı şekliyle Vikipedi’ye erişimin “Kendi kendine darbe” başlıklı makale nedeniyle engellendiği iddiası ise doğru değil.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in paylaştığı bir tweette yer alan erişim engelleme kararında, erişim engellemenin iki farklı içerik nedeniyle olduğu belirtiliyor. Bu içeriklerden biri “Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi” başlıklı makalenin Türkiye alt başlıklı kısmı. Diğeri ise “Devlet Destekli Terörizm” başlıklı makalenin Türkiye alt başlığı.

Kararda, bu iki link siteden kaldırıldığı takdirde Vikipedi’ye erişim engelinin de kaldırılacağı belirtiliyor.

karar

Vikipedi nasıl çalışıyor?

Vikipedi’de yer alan makaleler kullanıcılar tarafından değiştirilmekte, geliştirilmekte. Yeni eklenen maddeler ve sayfa üzerindeki değişiklikler Vikipedi tarafından kayıt ediliyor. Farklı türden birçok kişi Vikipedi'ye katkıda bulunabiliyor. Herhangi bir madde herhangi bir kullanıcı tarafından makaleye eklenebilirken, diğer kullanıcılar tarafından hatalı bulunur veya kaynaklarının belirtilmediği tespit edilirse, ilgili içerik kaldırılabilir.