Erdoğan ile Trump görüşmesinde birçok kişi otururken sadece Mevlüt Çavuşoğlu'nun ayakta beklediği iddiası

Erdoğan ile Trump görüşmesinde birçok kişi otururken sadece Mevlüt Çavuşoğlu'nun ayakta beklediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kullanılan görselin açısı nedeniyle sadece Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu gözüküyor.

Fotoğrafların tümüne bakıldığında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Çavuşoğlu ile aynı hizada ayakta olduğu görülüyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 13 Kasım 2019 tarihinde yapılan görüşmeye ilişkin bir iddia gündeme getirildi. Paylaşımda, iki liderin görüşmesinde, odada bulunan birçok kişi otururken, yalnız Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ayakta durduğu iddia edildi.

‘Sadece Gerçekler’ adlı Facebook sayfasında “Amerikalı Senatör bacak bacak üstüne atarak otururken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayakta bekledi” yorumuyla paylaşılan fotoğrafı binlerce kişi beğenirken, yüzlerce kişi paylaştı.

mevlüt cavusoglu ayakta duruyor min 1

Ancak Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmede sadece Mevlüt Çavuşoğlu’nun ayakta olduğu iddiası doğru değil. Paylaşımda kullanılan görselin açısı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu gösteriyor. Basında yer alan diğer fotoğraflara bakıldığında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da Çavuşoğlu ile aynı hizada ayakta durduğu görülüyor. 

Görüşmede yalnızca Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayakta değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmesinde her iki taraftan da heyetler yer aldı. Oda TV’de yer alan “Erdoğan’ın karşısında tepki çeken oturuş” başlıklı haberde sadece Çavuşoğlu’nun ayakta olduğu fotoğrafın tepki çektiği belirtildi. Can Dündar da Twitter hesabından fotoğrafa ilişkin paylaşım yaptı, ancak daha sonra bu paylaşımını kaldırdı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan fotoğraflara bakıldığında, görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun da ayakta durduğu görülebiliyor.

cavusoglu pompei ayakta min

cavusoglu pompei min

Görüşmeye dair diğer fotoğraflarda Mevlüt Çavuşoğlu’nun tek başına ayakta durduğunu gösteren fotoğraflar da yer alıyor, ancak Çavuşoğlu’nun hizasında Mike Pompeo da ayakta duruyor.

cavusoğlu min

Öte yandan yayınlanan fotoğraflardan, Çavuşoğlu ve Pompeo’nun görüşmenin sadece bir bölümünde ayakta durduğu, sonrasında heyetle birlikte oturdukları görülebiliyor. 

erdoğan trump görüsmesi heyet min

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Mike Pompeo’nun görüşme sırasında yan yana oturduklarını gösteren fotoğraf da mevcut.

pompei cavusoglu oturuyor min

Sonuç olarak ABD’de Beyaz Saray’da gerçekleşen Erdoğan Trump görüşmesinde herkes otururken Çavuşoğlu’nun tek başına ayakta durduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Görüşmeden diğer fotoğraflara bakıldığında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da Çavuşoğlu’yla birlikte ayakta durduğu görülüyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “bağlamdan koparma”ya örnek gösterilebilir.