Erdoğan elinde Fethullah Gülen'le olan bir fotoğrafını tutmuyor

Erdoğan elinde Fethullah Gülen'le olan bir fotoğrafını tutmuyor

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş.

Fotoğrafın orijinalinde 27 Ağustos 2014’te gerçekleşen AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi sırasında eski İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in Erdoğan’a verdikleri bir tablo görülüyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook’ta 14 Mayıs 2019’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir etkinlikte kendisini Fethullah Gülen ile birlikte gösteren bir fotoğrafı tuttuğu iddia edildi. İddia konusu fotoğraf daha önce bazı Twitter kullanıcıları tarafından da paylaşılmıştı.

erdogan elindeki gulen fotosu iddia gorsel min

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, elinde Fethullah Gülen ile birlikte kendisini gösteren bir fotoğrafı tutmuyor. Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş. Fotoğrafın orijinalinde 27 Ağustos 2014’te gerçekleşen AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi sırasında eski İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in Erdoğan’a verdikleri bir tablo görülüyor. 

Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş

Fotoğrafın orijinaline 27 Ağustos 2014 tarihli bazı haberlerdenulaşılabilir. Söz konusu haberlerden fotoğrafın, 27 Ağustos 2014’teki AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’nde çekildiği anlaşılıyor. Dailymotion’da aynı tarihte yer alan bir videodan eski Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları Melih Gökçek ve Kadir Topbaş’ın Erdoğan’a takdim ettikleri ve üzerinde bir hadis bulunan tablo görülebiliyor. Aynı fotoğraf T24’ün Ekim 2017’deki bir haberinde de yer almış.

gokcek ve topbas tan erdogan a hadisli tablo 6421631_605_m min

Kongre, Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos 2014’te ilk kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından düzenlenmiş ve Ahmet Davutoğlu hem parti genel başkanı olarak seçilmişti. HaberTürk’te yer alan bir haberde pek çok AK Partili ismin kongrede Erdoğan’a çeşitli hediyeler verdiği bilgisi bulunuyor. Ayrıca aynı haberden iddia fotoğrafın başka açıdan çekilmiş bir haline de ulaşmak mümkün.

kongre erdogan hadis tablo min

nurcan dalbudak hediye tablo min

AK Parti eski Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile AK Parti eski Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen yaldızlı çerçevedeki Fatiha sureli Cumhurbaşkanlığı forsu.

İddia konusu fotoğrafa montajlanan kare ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fethullah Gülen’i beraber gösteren 90’lı yıllarda çekilmiş bir fotoğraftanalınmış.

erdogan gulen foto min

Aynı fotoğraf daha önce de montajlanmıştı

5 Ekim 2017’de dönemin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek görevden alındığında da aynı fotoğrafın montajlanmış mizah içerikli başka bir hali de internette paylaşılmıştı.

gokcek montaj foto erdogan tablo min

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan elinde Fethullah Gülen ile birlikte kendisini gösteren bir fotoğrafı tutmuyor. Fotoğraf montajlanarak oluşturulmuş. Fotoğrafın orijinalinde eski Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları Melih Gökçek ve Kadir Topbaş’ın 27 Ağustos 2014’teki AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim ettikleri bir tablo bulunuyor. İddia, yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “manipülasyon”a örnek olarak gösterilebilir.