Emniyetin tırında "çok uyuşturucu eğlenceli olur" yazdığı iddiası

Emniyetin tırında "çok uyuşturucu eğlenceli olur" yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Narkotik büroya bağlı tırda iddia edilen ifadeler yer almıyor. Görsel montajlamış.

Fotoğrafı ilk paylaşan kaynak mizahi amaçla yaptığını ifade etti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görsele göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğüne bağlı ‘narko tırın’ üzerinde “Çünkü çok uyuşturucu eğlenceli olur” yazdığı iddia edildi. 

narko tir

Görsel montajlanmış

Ancak uyuşturucuyla mücadele kapsamında vatandaşları bilgilendirmek için farklı yerleri gezen tırın üzerinde yazdığı iddia edilen slogan montajlanmış. Tırın üstündeki orijinal slogan “Biraz uyuşturucu eğlenceli olur derler ama yalan söylerler” şeklinde. 

narko

Farklı internet sitelerinde tır hakkında yer alan haberlerde incelendiğinde slogana ekleme yapıldığı anlaşılabiliyor. Montajlanan yazının farklı fontlarda olduğu ve yan orijinal yazıdan daha eğimli olduğu görülebiliyor. Ayrıca Foto Forensics yardımıyla fotoğrafın ELA (Error Level Analysis) düzeyi incelendiğinde montajlanan bölgedeki seviyenin farklı olduğu net biçimde ortaya çıkıyor.

28 Aralık 2020 tarihli bir habere göre tır Taksim’de vatandaşların ziyaretine açılmış. Haberde yer alan fotoğrafta tırın üzerindeki orijinal slogan görülebiliyor. Bu habere ek olarak farklı tarihlerdeki diğer içeriklerde de tırın üzerinde iddia edilen sözlerin yer almadığı anlaşılabiliyor

Tıra ait fotoğraflar İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Instagram hesabında da paylaşılmış. Bu fotoğraflarda da ‘Çünkü çok uyuşturucu eğlenceli olur’ diye bir cümle yer almıyor

narko istanbul

Teyit, fotoğrafı ilk paylaşan Dolgun Melahat isimli kullanıcı ile iletişime geçti. Hesap fotoğrafı mizahi olarak montajladığını ve daha sonra sildiğini ifade etti.