Emirgan’daki Mado’nun manzarası için ağaçların kesildiği iddiası

Emirgan’daki Mado’nun manzarası için ağaçların kesildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ağaçlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Emirgan Sahil Yolu Projesi kapsamında 2015 yılında kesilmiş.

Google Haritalar’daki 2015 ve sonrası görsellerde işletme binasının tam önünde büyük bir ağacın yer aldığı görülebiliyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Emirgan sahilindeki Mado isimli işletmenin boğaz manzarasına sahip olması için kesilen ağaçları gösterdiği iddia edildi. Fotoğraflar Ege Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Funda Bayrı Ersoy tarafından 15 Temmuz 2019 tarihinde Facebook’tan paylaşıldı. Kaynak olarak Ersoy’u gösteren bir Twitter kullanıcısı tarafından 17 Temmuz 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan gönderi ise şimdiye kadar 3 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

funda bayri ersoy mado iddiasi

Ancak, Emirgan’daki Mado işletmesinin boğaz manzarası için 15 Temmuz 2019 tarihinde ağaç kesimi yapıldığı iddiası doğru değil. Ağaçlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Emirgan Sahil Yolu Projesi kapsamında 2015 yılında kesilmişti. Proje kapsamında iddiaya konu olan Emirgan Sahili’nin bazı yerlerine yeni ağaçlar dikildi. Google Haritalar’daki 2015 ve sonrası görsellerde işletme binasının tam önünde büyük bir ağacın yer aldığı görülebiliyor. İddiaya konu olan Emirgan’daki Mado ise 2017 yılında kapandı. Şu an Mado’nun eski yerinde başka bir işletme bulunuyor.

Ağaçlar Emirgan Sahil Yolu Projesi için 2015’te kesildi

Ağaçlar, İBB tarafından Emirgan sahil yolunun denize doğru genişletilmesi için gerçekleştirilen proje kapsamında 2015 yılında kesildi. Yandex Haritalar’da Emirgan Sahili’ndeki Mado’nun 2014 yılındaki görüntülerine bakıldığında işletmenin karşısında iki büyük ağacın yer aldığı görülüyor. İBB’nin internet sayfasında yer alan ve 2015 yılında yapılan projenin bitmiş kısımlarına ait görsellerde, iddiaya konu olan sahil yolu boyunca yer yer görülen ağaçların henüz fidan boyutunda olduğu anlaşılıyor. Yani, 2014 yılında söz konusu işletmenin karşısında yer alan ağaçlardan bazıları, 2015 yılında İBB’nin sahil yolu genişletme projesi kapsamında kesilmiş ve sahilde bu alanın çevresine yeni ağaçlar dikilmiş.

yandex haritalar 2014 1024x327

İşletme binasının içerisinden projenin bitiminden sonraki dönemde 2016 ve 2018 yıllarında çekilen fotoğraflarda, proje öncesinde görülen iki ağacın bulunduğu yerde bir adet büyük ağacın yer aldığı anlaşılıyor.

mado 2016

marrakech 2018

İşletmenin önündeki ağaçların kesilmesi 2015 yılında da aynı iddia ile sosyal medyada paylaşılmış ve haberlere konuolmuştu. Ancak o tarihte de işletme müdürü Ersan İşsever haberler üzerine verdiği demeçlerde, işletme sahibi Muhammet Ali Aksoy ise sosyal medya paylaşımlarında ağaç kesimlerinin işletme ile bir ilgisi olmadığını söylemişti.

2017’de kapanan Mado’nun yerine Özsüt açılmış

İddiaya konu olan Emirgan’daki Mado ise 2017 yılında kapanmış, yerine Özsüt açılmış. Özsüt’ü işletenlerin Teyit’le paylaştığı Temmuz 2019 tarihli fotoğrafta işletmenin önündeki büyük ağaç görülebiliyor.

emirgan ozsut

Sonuç olarak, Emirgan’daki Mado’nun önündeki ağaçların işletmenin boğaz manzarası için kesildiği iddiası doğru değil. İddia konusu fotoğraflarda yer alan Mado, 2017 yılında kapanmış. Ağaçlar ise İBB’nin Emirgan Sahil Yolu Genişletme Projesi kapsamında 2015 yılında kesilmiş. Bu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden çarpıtmaya örnek olarak gösterilebilir.