Emine Erdoğan’ın ‘mangoyu kurutup saklayın’ diye bir tasarruf çağrısı yaptığı iddiası

Emine Erdoğan’ın ‘mangoyu kurutup saklayın’ diye bir tasarruf çağrısı yaptığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İfade bağlamından koparılarak sunuluyor.

Erdoğan, Keita'nın memleketlerinde bolca bulunan ve çabuk bozulduğunu belirttiği mango hakkında tavsiye veriyor.

Sözler güncel değil ve tasarruf çağrısı yapılmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir iddiaya göre, cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan, tasarruf tavsiyesi olarak tropik bir meyve olan mangonun “kurutulup saklanmasını” önerdi.

mango kurutma

İfadeler 2015 tarihli bir haberden

Emine Erdoğan’a atfedilen sözler, Mart 2015 tarihli bir yazıda kullanılıyor. Ayşe Olgun tarafından kaleme alınan ve “Sade hayat saray mutfağında” başlıklı yazıda, Erdoğan’ın mutfak tercihleri üzerinde duruluyor

mango emine erdogan

Bahsi geçen yazının bir alt başlığı, iddiaya da konu olan “mangoyu kurutup saklayın” şeklinde. 

Olgun bu bölümde o dönem Türkiye’yi ziyaret eden Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın eşi Aminata Keita'yla Emine Erdoğan arasında geçen bir konuşmayı aktarıyor. 

emine erdogan mutfak

Yazıya göre Aminata Keita, “en güzel mangoların kendi memleketlerinde yetiştiğini ancak bu meyvelerin çok kolay bozulmasından dolayı zor ihracat yaptıklarını” anlatmış. Emine Erdoğan da Türkiye’deki mutfaklarda fazla meyveleri kurutarak sakladıklarını ve Keita'ya da mango kurusu yaparak ihracatı artırmalarını önerdiğini ifade etmiş. 

Yani Erdoğan’ın sözleri bağlamından koparılarak sunulmuş. 

mali karsilama

Mali heyetinin Şubat 2015’deki ziyaretinden bir kare.

Son yıllarda Türkiye’de enflasyon artış gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre (TÜİK) Ağustos ayında enflasyon yüzde 19,25 oldu. Oran Eylül ayında da artışını sürdürerek yüzde 19,58 olarak açıklandı. Yine TÜİK’e göre tarımsal girdi fiyatları yıllık bazda yüzde 29,38 artmış durumda. Ekmek, makarna, et, meyve ve sebze gibi temel gıdaların fiyatlarındaki bu artış hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Emine Erdoğan’ın Türk Mutfağı isimli bir kitap yazdığı iddia edilmişti. İddialar hakkında Teyit bir analiz hazırladı