Emeklilere verilen 1000 TL’lik bayram ikramiyesinin bazı kişilere eksik yattığı iddiası

Emeklilere verilen 1000 TL’lik bayram ikramiyesinin bazı kişilere eksik yattığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan, teyit.org’a ihbar olarak gönderilen, Oda TV, veYurt Gazetesi gibi siteler tarafından da yapılan bir haberde, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emeklilere verilecek 1000 TL’lik bayram ikramiyesinin eksik yatırıldığı iddia edildi.

Başbakan Binali Yıldırım Nisan ayında yaptığı açıklamada, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verileceğini açıklamıştı. Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamanın ardından geçtiğimiz günlerde emeklilere ikramiye yatırılmaya başlanmış ve bazı kişilere söz konusu paranın eksik yatırıldığı ifade edilmişti.

emekli ikramiye bin tl

Emekli hak sahiplerinin kendisi 1000 TL alacak ancak bazı durumlarda farklılıklar söz konusu

Bayram ikramiyesi olarak verilen 1000 TL’nin bazı kişilere eksik yattığı iddiası doğru. Emekli maaşını kendisi alanlar bu parayı tam olarak alabiliyor ancak ölüm aylığı ve iş göremezlik durumlarında ise farklılıklar bulunuyor.

Emeklilik maaşını kendisi alan bir teyit.org takipçisinin aldığı ikramiyenin 1.000.00 Türk Lirası olduğu görülebiliyor.

emeklilik ikramiyesi

Ölüm aylığı alan bir hak sahibinin hesabına yatan ikramiye tutarının ise 500 Türk Lirası olduğu görülebiliyor.

bayram ikramiyesi e1528902276302

Konunun tartışılmasından sonra SGK konu hakkında 7 maddelik bir açıklama yaptı. Açıklamada bayram öncesinde yatırılacak paranın miktarının 1000 TL olduğu belirtiliyor. Buna ek olarak ikramiyenin dul ve yetim aylığı alanlara ise hak sahiplerinin hisseleri oranında ödeneceği ifade ediliyor. SGK’nın yayınladığı belgede paranın nasıl bölüştürüleceğine dair bir örnek de bulunuyor.

sgk

Sürekli iş göremezlik geliri almakta olan hak sahiplerinin ücretlerinde farklılık görülebiliyor. SGK’nın yayınladığı belgede verilecek ikramiyenin iş göremezlik oranında ödeneceği ifade ediliyor.

sgk emekli

Konu hakkında NTV’nin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da emekli maaşını kendi alanların söz konusu parayı aldığını, ölüm aylığında ise baremlerin olduğunu ve anne, eş ve çocukta ölüm aylığı alma oranına göre paranın paylaştırıldığını belirtiyor.

bayram ikramiye

Bakan Sarıeroğlu, bazı emeklilerin ikramiyeyi bin liranın altında aldığına dönük bilgiler olduğuna dair bir soruya ise aşağıdaki gibi cevap verdiği görülebiliyor:

Emekli maaşını kendi alanlar bin TL'yi aldı. Bizim sistemimizde ölüm aylığımız var. Hak sahibi olarak eşine, çocuklarına ve bakmakla yükümlü anne babalara ödeniyor. Eşe ikramiyenin yüzde 50'sini gerçekleştirdik. Ölüm aylığı maaşı alma oranı neyse emekli ikramiyesinde de alma oranı oydu. Bu biliniyordu, Meclis'te kanunu hep birlikte çıkardık. Çocuklara yüzde 25, anne-babaya yüzde 25 oranında ölüm aylığı bağlanma oranımız var. Ölüm aylığı alma oranında bin TL'nin paylaşımı gerçekleşti. Anneye, çocuklara, eşe bin TL yasal olarak mümkün değildi. Ölüm aylığı alan hak sahipleri kanundaki baremler oranında emekli ikramiyesini aldı.

Emekli ikramiyesinin maaşlara göre farklı düzeylerde yatacağı iddialarına karşı ise Başbakan Binali Yıldırım 15 Mayıs’ta bir açıklama yaparak her emekliye 1000 TL yatacağını ifade etmişti.