Elinde süt ve ekmek tutan çocuk fotoğrafının Ara Güler'e ait olduğu iddiası

Elinde süt ve ekmek tutan çocuk fotoğrafının Ara Güler'e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda, elinde ekmek ve süt bulunan çocuğun fotoğrafının 17 Ekim 2018 tarihinde hayatını kaybeden fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e ait olduğu iddia edildi.

Fotoğraf, Fenerbahçeli basketbolcu Gigi Datome tarafından Güler’in olduğu iddiasıyla Twitter hesabından paylaşıldı ve 10 bine yakın beğeni aldı.

fb basketbolcu ara guler cocuk fotografi

Ancak fotoğrafın Ara Güler’e ait olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, serbest fotoğraf sanatçısı Erdal Yazıcı tarafından 1989 yılında İstanbul Balat’ta çekildi.

Fotoğraf Erdal Yazıcı’nın portfolyosundan

Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan çok sayıda proje gerçekleştiren Erdal Yazıcı’nın 1989 yılında İstanbul’da çektiği “Balat’ta Sabah” isimli fotoğrafına, sanatçının kişisel internet sitesinden ulaşılabiliyor.

erdal yazici portfolyo cocuk fotografi

Ayrıca Cumhuriyet gazetesinin 9 Mayıs 1989 tarihli sayısında Yazıcı'nın bu fotoğrafına yer veriliyor. Yazıcı'nın objektifine yansıyan fotoğraflardan oluşan ilk sergisinden de haberde bahsediliyor.

cumhuriyet gazetesi erdal yazıcı

Yazıcı’nın İstanbul’da ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde çektiği siyah beyaz başka fotoğraflarda da çocukları konu aldığı görülebiliyor.

erdal yazici cocuk fotografi 2 1024x506erdal yazici cocuk fotografi 1 1024x530

Ara Güler’in de çocukları konu aldığı siyah-beyaz pek çok fotoğrafı bulunuyor. Güler’in fotoğraflarına ise yine kendi internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Fotoğrafların bazıları;

\"\"\"\"\"\"