Eli silahlı, yüzü maskeli kişilerin Adalet Yürüyüşü'ne katıldığı iddiası

Eli silahlı, yüzü maskeli kişilerin Adalet Yürüyüşü'ne katıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada “TufanGunesAA” isimli bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğrafta, elleri silahlı ve yüzleri maskeli kişilerin “Adalet” yürüyüşüne katılarak pankart taşıdıkları iddia edildi. Eli silahlı kişilere ek olarak ayrıca bir fotoğrafta “Adalet” yazısı taşıyan bir grubun Atatürk ve Abdullah Öcalan’ın posterlerini birlikte açtığı da iddia edildi.

tufangunesaa tweet

Ancak, “TufanGunesAA” isimli kullanıcı tarafından paylaşılan ve eli silahlı kişilerin “Adalet” yürüyüşüne katıldıklarını iddia eden fotoğraflar gerçeği yansıtmıyor, fotoğraflar montajlanmış.

Paylaşılan fotoğraflardan üçü 2013 yılındaki Hasan Ferit Gedik’in cenazesinden. Fotoğrafların orijinallerine bakıldığında adalet yazılı pankartların sonradan eklendiği görülebiliyor.

cenaze 2

Orijinalcenaze2 montajli

Montaj

Örneğin aşağıdaki fotoğrafa bakıldığında, Gedik’in cenazesine katılan kişinin elindeki “Adalet” yazan pankartın sonradan eklendiği görülebiliyor.

cenaze3

Orijinalcenaze3 montajli

Montaj

Aşağıdaki fotoğrafta da aynı şekilde adalet yazılı pankartların sonradan eklendiği belli oluyor. Sağ elinde silah tutan yüzü maskeli bir kişinin sol elinin boşta olduğu seçilebilirken, montajlanan fotoğrafta göstericinin sol elinde pankart olduğu görülüyor.

hasan ferit gedik cenazesi

Orijinalhasan ferit gedik cenazesi montajli

Montaj

Hava koşulları ve kıyafetler

Ayrıca fotoğraflarda dikkat çeken bir diğer unsur ise fotoğraflarda yer alan kişilerin kıyafetleri. Temmuz ayındaki hava koşulları dikkate alındığında kişilerin üzerlerindeki mont ve kabanları giymelerinin mümkün olamayacağı söylenebilir.

2013 apo ataturk fotografi yanyana montajsiz Orijinal

apo ataturk fotografi yanyana montajli

Montaj

Hasan Ferit Gedik’in cenazesine katılan elleri silahlı ve yüzleri maskeli kişilerin haricinde yine Adalet Yürüyüşü’nden olduğu iddia edilen diğer bir fotoğraf ise 2013 yılına ait. Göstericilerin Atatürk ve Abdullah Öcalan posterlerini açtığı görsel incelendiğinde “Adalet” pankartını taşıyan kişinin aslında eliyle zafer işareti yaptığını rahatlıkla görülebiliyor.