Gece elektrik tarifesinin tasarruf sağladığı iddiası

Gece elektrik tarifesinin tasarruf sağladığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Çok zamanlı tarifede elektrik tüketimi ücretlendirilirken gün gündüz, puant ve gece olmak üzere üç dilime ayrılıyor.

Puant ve gece dilimleri arasında belirgin birim fiyatı farkı bulunuyor.

Ancak elektrik saat tarifesine göre günün belli saatlerinde farklı ücretlendirme ile elektrik kullanımı çoklu tarifeye geçiş yapmakla mümkün.

Şubat 2022’den bu yana sosyal medya platformlarında günün belli saatlerinde elektrik tüketimi yapmanın elektrik faturasında tasarruf sağlayacağı iddia ediliyor. Bu paylaşımlarda yer alan ekran görüntüsünde de saatlere göre elektrik fiyatlarıyla ilgili detaylar verilmiş. 

İddiaya göre saat 06:00 ila 17:00’de tüketilen elektriğin birim fiyatı 1,37, 17:00 ila 22:00 arası tüketilen elektriğin birim fiyatı 2,15, 22:00 ila 06:00’da tüketilen elektriğin birim fiyatı ise 0,74 TL. Saatlere göre ücretlendirmedeki birim fiyat farkı dikkat çekiyor. Ayrıca çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi çok elektrik tüketen aletlerin gece 22:00’den sonra çalıştırılması gerektiği yönünde öneri de sunulmuş.

elektrikiddia

Google Trends üzerinden baktığımızda “Saatlere göre elektrik fiyatları 2022” aramalarının yapıldığı da görülüyor. İddiayla birlikte kullanıcılar da hangi saatlerde elektriğin daha ucuz olduğuna dair soru işaretlerinin oluştuğu tahmin ediliyor.

Gece elektrik tarifesi daha mı ucuz?

Türkiye’de tüketicilerin ikamet ettikleri illere göre farklılık gösteren 21 elektrik dağıtım şirketi bulunuyor. Bu şirketlerin tümü abonelerine tek ve çok zamanlı tarife seçme imkanı sunuyor. Yani iki tür tarife olduğunu söylemek mümkün.

elektriksirketler

Çok zamanlı tarife uygulamasında iddiada olduğu gibi gün üç farklı dilime ayrılıyor. 06.00 - 17.00 arası gündüz, 17.00 - 22.00 arası puant, 22.00 - 06.00 arası gece olarak isimlendiriliyor. Bu zaman dilimleri için üç farklı birim fiyatı kullanılıyor. 

Tek zamanlı tarife uygulamasında ise fiyatlar saat dilimlerine göre değişmiyor ancak günlük 8 kWh üzeri elektrik tüketimi yapıldığında birim fiyatı artıyor. Buna ‘kademeli elektrik tarifesi’ deniyor ve çok zamanlı tarife kullanıcıları için uygulanmıyor

Elektrik gece tarifesi olarak da bilinen çok zamanlı tarifeye geçiş yapmak için tüketicilerin abonesi oldukları şirkete çevrimiçi veya yazılı olarak başvuruda bulunması ve elektrik sayacının bu tarifeye uygun olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.

Diğer taraftan EPDK’nin sitesindeki ‘Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tabloları’ incelendiğinde iddiadaki birim fiyatlarının 1 Ocak 2022 - 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında geçerli olan miktarlar olduğu ve dağıtım bedeli ile vergilerin dahil edilmediği anlaşılıyor.

Tek ve çok zamanlı tarifelerin birim fiyat ücretleri perakende dağıtım şirketlerinin çağrı merkezleri aranarak veya EPDK’nin internet sitesindeki tarife tabloları incelenerek öğrenilebiliyor. EPDK’nin internet sitesinde bulunan ve 1 Ekim 2022 tarihinden beri geçerli olan güncel birim fiyat ücretleri aşağıdaki gibi

birimfiyat

Tablodaki ücretler elektrik birim fiyatı, ancak vergiler dahil değil. 

İlginizi çekebilir: Enerji fiyatları dosyası (I): Küresel enerji krizinde Türkiye nerede?

Çok zamanlı tarife avantajlı mı?

Elektrik tarife saatlerinde, gece tarifesinde saat dilimleri arasındaki fiyat farkı belirgin olsa da bu tarifeyi seçerken dikkate alınması gereken noktalar var.

Öncelikle puant dilimindeki elektrik birim fiyatı tek zamanlı tarifedeki birim fiyatına göre yaklaşık iki kat daha pahalı. Bu da tasarruf etmek için tarife değiştirenlerin faturalarının istemeden çok daha yüksek miktarlarda gelmesine yol açabilir.

Tabloda yazılan ve 1 Ekim’den bu yana geçerli olan fiyatlarla EPDK’nin sitesinde yer alan fatura hesaplama bölümünde tek ve çok zamanlı tarife arasında bir kıyaslama yapabiliriz

Örneğin, aylık 150 kWh elektrik tüketimi yapan bir evi ele alalım. Tek zamanlı tarifede bu eve 01.10.2022 ve 01.11.2022 tarihleri arasında gelecek fatura 260,19 TL civarında.

tekzamanfatura

Bu evde çok zamanlı tarifeye geçildiğinde ve gündüz 5, puantta 0, gece ise 140 kWh elektrik tüketildiğinde fatura 252,13 TL civarında olacak.

uczamanfatura

Evde sürekli olarak prize takılı duracak buzdolabı gibi elektronik aletlerle puant diliminde kullanılabilecek diğer elektronik aletler düşünüldüğünde 0 kWh elektrik harcamak mümkün durmuyor. Bu nedenle çok zamanlı tarifenin bazı vatandaşlar için oldukça avantajlı olduğunu söylemek güç.