Elazığ’da deprem sonrası sığınılması gereken yerlerle ilgili iddialar

Elazığ’da deprem sonrası sığınılması gereken yerlerle ilgili iddialar

Karma Karma

Bulgular

Yakup Kılıç Spor Salonu, Büyük Kervansaray Otel, TCDD tren vagonları ve hipodromun vatandaşların kullanımına açıldığı doğru.

Ancak Ahmet Aytar Spor Salonu 2015’te gerçekleştirilen kent meydanı düzenlemesinde yıkılmış.

Mert Döküm Fabrikası’nın ise sığınma yerleri ile ilgili açıklaması yok.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen depremin ardından sosyal medyada Yakup Kılıç Spor Salonu, Ahmet Aytar Spor Salonu, Mert Döküm Fabrikası, Nailbey Camii, hipodrom, TCDD tren vagonları ve Büyük Kervansaray Otel gibi yerlerin, depremden etkilenen vatandaşların kullanımına açıldığı iddiaları yayıldı. Facebook’ta 24 Ocak 2020’de paylaşılan gönderi yaklaşık 5 bin 500 kez paylaşıldı.

facebook siginma yerleri

Yakup Kılıç Spor Salonu  

24 Ocak 2020’de Haber 7 tarafından paylaşılan video görüntülerinde depremden etkilenen vatandaşların, Yakup Kılıç Spor Salonu’nda konakladıkları görülüyor. Google Haritalar üzerinden ulaşılabilen Yakup Kılıç Spor Salonu görüntüleri, videoda yer alan görüntülerle uyuşuyor. 

video 7

yakup kilic spor salonu elazig

Ahmet Aytar Spor Salonu 2015’te yıkılmış

Deprem sonrası sığınılabilecek yerlerden biri olarak adres gösterilen Ahmet Aytar Spor Salonu’nun ise 2015’te yapılan kent meydanı düzenlemesi ardından yıkıldığı, Elazığ Hakimiyet Haber ve Günışığı Haber gibi internet sitelerinde yer almış. Yine yıkım anına ilişkin görüntülerin de yer aldığı bir habere ulaşmak mümkün. Ayrıca Foursquare üzerinden arama yapıldığında, spor salonunun artık kullanılmadığı görülebilir. Yani Elazığ Ahmet Aytar Spor Salonu, depremde sığınılabilecek yerler arasında değil.

ahmet aytar spor salonu kapali

Google Earth üzerinden yapılan aramada da bugün Ahmet Aytar Meydanı olarak geçen adreste 2011 yılında bir bina olduğu görülebiliyor.

elazig siginma deprem

Deprem sonrası Elazığlılar, Ahmet Aytar Meydanı'nda toplanmış.

ahmet aytar meydani

Hipodrom

Yurtbaşı ilçesinde bulunan hipodrom, deprem sonrası sığınılabilecek yerler arasında. Türkiye Jokey Kulübü 24 Ocak 2020’de Twitter’dan yaptığı açıklamada, depremzedelerin geceyi hipodromda geçirebileceğini söylemiş. Ayrıca Anadolu Ajansı’nın yayımladığı haberde de hipodromun depremden etkilenen vatandaşların kullanımına açıldığı belirtilmiş.  

tjk hipodrom

Mert Döküm

24 Ocak 2020’de @SkaracabeySu isimli hesap tarafından paylaşılan gönderide, Elazığlı vatandaşların sığınabileceği yerler arasında Mert Döküm Fabrikası’nın da olduğu iddia edilmişti. İddiaya gelen tepkiler sonrasında tweeti atan hesap profilini kapattı. Mert Döküm’de yönetici olduğunu iddia eden Hasan Aktaş ise, fabrikada insanları ağırlayacak imkanlarının olmadığını belirttiği tweetini sildi. Mert Döküm’ün internet sitesinde ise konuyla ilgili bir açıklama yok.

Ayrıca Teyit, Mert Döküm'e e-posta üzerinden ulaştı. Yapılan görüşmede yetkililer, Elazığ’da mağdur ve acil ihtiyacı olan vatandaşlara fabrikanın kapılarını deprem anından itibaren açmış olduklarını ifade ettiler. Kısacası deprem gecesi Mert Döküm fabrikasının depremzedelerin kullanımına açıldığı iddiası belirsiz. 

TCDD vagonları 

Sosyal medyada paylaşılan bir diğer gönderide ise, TCDD tren vagonlarına jeneratör bağlanarak, depremden etkilenen Elazığlı vatandaşların kullanımına açıldığı iddia edildi. İddia doğru. 25 Ocak 2020’de TCDD’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, garda jeneratörlerle ısıtılan vagonların halkın kullanımına sunulduğu ifade edilmiş.

tcdd 1

Büyük Kervansaray Otel 

Vatandaşların sığınabileceği yerler arasında olduğu iddia edilen bir diğer yer ise, Diyarbakır’da ve Mardin’de şubeleri bulunan Büyük Kervansaray Oteli idi. Teyit, otel yetkililerine ulaştı ve otelin depremzedelere ücretsiz konaklama imkanı sunduğu bilgisini doğruladı. Fakat otelin Elazığ’da şubesi yok.

Teyit sığınılabilecek diğer yerler konusunda bilgi almak üzere Elazığ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile görüştü. AFAD, merkezde hasar görmemiş tüm okullar, KYK yurtları ve camilerin açık olduğu bilgisini paylaştı.

Sonuç olarak Elazığ’da vatandaşların sığınabileceği yerleri gösterdiği iddiasıyla paylaşılan gönderi tamamen doğru değil. Yakup Kılıç Spor Salonu, Büyük Kervansaray Oteli, TCDD vagonları ve hipodrom vatandaşların kullanımına açık. Ahmet Aytar Spor Salonu geçtiğimiz yıllarda yıkılmış yerinde bir meydan var ve orası da yurttaşların kullanımına açık. Ancak Mert Döküm ise kullanıma açık değil.