Elazığ Tabip Odası’nın depremde hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladığı iddiası

Elazığ Tabip Odası’nın depremde hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Elazığ Tabip Odası'ndan böyle bir açıklama yapılmadı.

Asıl adı Elazığ-Bingöl-Tunceli Tabip Odası olan kurumun 25 Ocak 2020 tarihinde 27 kişinin öldüğüne dair açıklaması yok.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan ve birçok ilde hissedilen depremin ardından hızla arama kurtarma çalışmaları başladı. 25 Ocak saat 01.35 itibariyle yetkililerin ilk belirlemelerine göre Malatya ve Elazığ’da 18 kişi yaşamını yitirdi, 553 kişi de yaralandı. 

Sosyal medyada ise konuyla ilgili birçok paylaşım yapıldı. Bunlardan biri de Elazığ Tabip Odası’nın depremde 27 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı yönünde açıklama yaptığıydı. ANKA Haber Ajansı’na dayandırılarak yayılan iddia Sol Haber, Gazete Yolculuk, Dokuz Sekiz haber gibi hesaplarda da yer aldı.  

Screen Shot 2020 01 25 at 12.51.14 AM

İddianın yayılmasının ardından ulaştığımız Elazığ-Bingöl-Tunceli Tabip Odası Başkanı Dr. Özcan Uçar, kesinlikle böyle bir açıklama yapmadıklarını ve kurumdan hiçbir yetkilinin bu konuda bir beyanda bulunmadığını belirtti. Olayın sonrasında yardımcı olmak için hastanede göreve gittiğini belirten Uçar, açıklamayla alakaları olmadığını vurguladı. Uçar kendi kurumlarının adının Elazığ Tabip Odası değil Elazığ-Bingöl-Tunceli Tabip Odası olduğunu ve Elazığ Tabip Odası diye bir kurumun bulunmadığını da belirtti. TTB’nin sitesinde daha önce yapılmış duyurular incelendiğinde de odanın adının Elazığ-Bingöl-Tunceli Tabip Odası olduğu görülebiliyor.

Haber sitelerinde kaynak olarak gösterilen ANKA Haber Ajansı’nın sosyal medya hesabında da haber yer almıyor, ancak @ankacanlihaber kullanıcı adına sahip hesaptan içeriğe ulaşılabiliyor. Twitter yoluyla ulaştığımız hesap sahipleri bilgiyi tabip odasından aldıklarını söyledi. Açıklamanın hangi yetkiliden alındığı sorusunu yönelttiğimizde ise Aysun Suna Eldiven ismi verildi. Bu ismin kim olduğu sorulduğundaysa Fethi Sekin Hastanesi’nde bir görevli olduğu ve Tabipler Odası’ndan bilgi alındığı paylaşıldı.

Hemen sonrasında Teyit olarak bir kez daha Dr. Özcan Uçar ile iletişim kurduk. Uçar, Aysun Suna Eldiven isimli kişiyi tanımadıklarını ve yöneticileri olmadığını belirtti. Söz konusu açıklamayı yapmadığını bir kez daha yineledi.

Sonuç olarak Elazığ Tabipler Odası’nın 25 Ocak 02.00 itibariyle 27 kişinin yaşamını yitirdiği açıklaması doğru değil. İddia uydurulmuş.