Ekşi Sözlük’e erişim engeli kararının Times Meydanı'ndaki ekrana yansıtıldığı iddiası

Ekşi Sözlük’e erişim engeli kararının Times Meydanı'ndaki ekrana yansıtıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel ekrana sonradan montajlanmış.

Ekranda mors alfabesi karakterleriyle “Aptal Ekşi” yazıyor.

Altında Disney mağazası bulunan ekranda çoğu zaman Disney reklamları yer alıyor.

Ekşi Sözlük’e 21 Şubat 2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engeli getirilmişti. Kurum, "Cumhurbaşkanlığı veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunmasını” gerekçe olarak göstermişti. 2 Mart 2023 tarihinde ise erişim engeli mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Sosyal medyada paylaşılan bir görsel ile de bu erişim engeli kararının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Times Meydanı’ndaki ekranlara yansıtıldığı iddia edildi.

İddia görselinde Times Meydanı'ndaki bir ekranda “Ekşi Sözlük is still closed for 7 days (Ekşi Sözlük yedi gündür kapalı)” yazıyor. 

eksi sozluk erisim engeli abd times meydan 01

Orijinal videoda ekranda Disney reklamı yer alıyor

Tersine görsel arama yaptığımızda orijinal görüntülere ulaşamıyoruz. Anahtar kelimelerle araştırmaya devam ettiğimizde Twitter’daki bir paylaşımdan görselin yer aldığı videoya ulaşabiliyoruz.

Montajlanan videonun orijinali ise YouTube’dan alınmış. Video, Times Meydanı’nda yapılan bir gece yürüyüşünü gösteriyor. Videoyu incelediğimizde iddia edilen ekranda Disney reklamı olduğu görülüyor. Yani Ekşi Sözlük hakkında herhangi bir şey ekrana yansıtılmamış.

eksi sozluk sansur times ikili

Twitter’da montajlanmış videoyla alakalı yapılan yorum ve paylaşımları takip ettiğimizde karşımıza bazı hesaplar çıkıyor. Twitter’daki “veritasanalytic” ve “Abese_irca” adlı hesaplar paylaşımlarında çeşitli videolarla haber sitelerini trolledikleirini dile getirmiş. 

Teyit, Ekşi Sözlük hakkında verilen erişim engeli kararının Times Meydanı’nda ekrana yansıtıldığını gösteren video ile alakalı “veritasanalytic” ile iletişime geçti. Videoyu editlediklerini kabul eden kullanıcı bunu yaparken YouTube‘da rastgele bulduğu bir videoyu kullandığını iletti. 

Video üzerinde oynayan kişilerin aynı videoya kedi videosu koyarak kullanıcıları trollediği bir paylaşım da var.

Geçtiğimiz günlerde de Kemal Kılıçdaroğlu'nun videosunun Las Vegas'ta bir ekranda gösterildiğine dair bir video sosyal medyada yayılmış ve bazı haber siteleri tarafından da gündeme getirilmişti ancak daha sonra videonun montajlanmış olduğu ortaya çıktı. Bu videoyu da aynı kullanıcıların montajladığı görülüyor. 

Videoya Mors alfabesinde bir mesaj iliştirilmiş

Montajlanan ekranda akan nokta ve çizgiler ise bir anlam taşıyor. Mors alfabesinde yazılan mesajı bir çeviri programı yardımıyla incelediğimizde “Aptal Ekşi” yazdığı görülüyor.

eksi sozluk erisim engeli abd times meydan mors

Ekranda çoğu zaman Disney reklamları yer alıyor

Görüntü üzerindeki ayrıntılar üzerinde inceleme yapmak da mümkün. YouTube’dan Times Meydanı’nda çekilen başka videolara ulaşıyoruz. İddia görselindeki ekranda Disney’in reklamlarına rastlıyoruz. Ekranın alt kısmında ise Disney’in bir mağazasının olduğu görülüyor.

Times Meydanı’nı görüntüleyen bir reels paylaşımından, mağazayı ve üzerindeki ekranı görebiliyoruz.

Bir diğer video ise Ocak ayında Times Meydanında çekilmiş. Görüntülerden etraftaki dükkanları ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. 

eksi sozluk erisim engeli abd times meydan gorsel

Videoda iddia görselindeki ekranda Disney reklamı var 

Google’da “Times Square Disney” olarak bir arama yaptığımızda Disney mağazasının meydanda çekilmiş birçok görseli önümüze çıkıyor. Bu görsellerde de mağazanın üstünde bulunan ekranda Disney’in kendi reklamı yer alıyor.

eksi sozluk erisim engeli abd times meydan 02

Ekranın bulunduğu yer “1540 Broadway” olarak geçiyor. Google haritalardan da gözlemleyebildiğimiz caddenin fotoğraflarında da ekranda Disney reklamı olduğunu görüyoruz. 

eksi sozluk erisim engeli abd times meydan 03

Google Maps’teki bu sokak görünümü Ağustos 2022’ye ait.