Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı Haliç fotoğrafları eski tarihli değil

Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı Haliç fotoğrafları eski tarihli değil

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflar 1 Temmuz’da kutlanan Kabotaj Bayramı’nın 2020 etkinliğinde kaydedilmiş.

Korteji oluşturan Vira Yatçılık, YouTube hesabından korteji gösteren bir video da paylaşmış.

Firma yetkilileri Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı fotoğrafların bu yılki kutlamalardan olduğunu doğruladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 1 Temmuz 2020 tarihinde “Bugün Haliç’in maviliğine yelkenliler eşlik etti” mesajıyla birkaç fotoğraf paylaştı. Sosyal medyada bazı kullanıcılar da bu fotoğrafların 2018 yılından olduğunu iddia etti. Teyit'e ihbar olarak iletilen tartışmaya bazı siyasi isimler de dahil oldu.

Screen Shot 2020 07 08 at 14.39.26

Ancak iddia doğru değil. Görüntüler iddia edildiği gibi eski tarihli değil. Fotoğraflar 1 Temmuz’da kutlanan Kabotaj Bayramı’nın 2020 etkinliğinde kaydedilmiş. Korteji oluşturan Vira Yatçılık, YouTube hesabından korteji gösteren bir video da paylaşmış.

Fotoğraflar 1 Temmuz 2020 Kabotaj Bayramı kortejinden 

İddiaya konu olan fotoğraflar internette tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, görüntülerin eski tarihli olmadığı görülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da görüntüleri 1 Temmuz 2020 tarihinde Kabotaj Bayramı’nın yıldönümünde paylaşmıştı.

Fotoğraflarda bulunan yelkenlilerde “Vira Yatçılık” yazısı görülüyor.

virayatcilik 1024x426

Vira Yatçılık’ın internet sitesini ziyaret ettiğimizde, “Kabotaj Bayramı’nın 94. yıl dönümünü 1 Temmuz günü Vira Yatçılık Üyeleri ile Haliç’te kutladık” açıklamasının yer aldığını görüyoruz. Burada kullanılan fotoğraflar, Ekrem İmamoğlu’nun paylaştıkları ile örtüşüyor. Benzer şekilde, 2 Temmuz 2020’de Vira Yatçılık’a ait YouTube sayfasında fotoğraflarla eşleşen bir video görülüyor. Ayrıca içerikte Covid-19 normalleşme sürecinden bahsediliyor olması, fotoğrafların güncel olduğunu gösteriyor.

Screen Shot 2020 07 08 at 15.47.45

Vira Yatçılık’a ait videodan alınan bir kare ile İmamoğlu’nun paylaştığı fotoğrafın aynı olduğu görülüyor.

Vira Yatçılık’ın sitesinde yer alan “Dönüş yolunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi dronu tarafından görüntülendiğinden habersiz olan üyelerimiz, akşam saatlerinde Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile Haliç Kongre Merkezi açığında güzel bir manzara oluşturduğumuzu da gururla görmüş oldu” ifadeleri, paylaşılan fotoğrafın güncel olduğunu doğruluyor. Ayrıca, Vira ekibi kortej için tekneleri süslediğine, kortejin 18.30’da başladığına da değiniyor.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Vira Yatçılık’a ulaştı. Yetkililer, Ekrem İmamoğlu’nun paylaştığı fotoğrafların bu yılki kutlamalardan olduğunu doğruladı.

2018’deki kutlamalar akşamdı

2018 yılında İBB’nin sitesinden Kabotaj Bayramı kutlamalarına bakıldığında Haliç’teki kutlamaların akşam 21.30-22.30 saatlerinde yapıldığı programdan görülebiliyor. 

2018 ibb program

Sonuç olarak iddia doğru değil. Fotoğraflar, 2020 yılında 94. yıldönümü kutlanan Kabotaj Bayramı’ndan. İddia, hatalı ilişkilendirmeye örnek.