Ekrem İmamoğlu'nun paylaştığı fotoğrafın 2020'den olduğu iddiası

Ekrem İmamoğlu'nun paylaştığı fotoğrafın 2020'den olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

2020 tarihiyle paylaşılan fotoğraf 2014 yılından bu yana çeşitli haberlerde kullanılıyor.

Paylaşımdaki diğer fotoğraf da 2017 yılından.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medyada paylaştığı bir gönderide yer verdiği fotoğrafın 2020 yılından olduğunu belirtti.

ekremimamoglupaylasim

Fotoğraf eski tarihli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Twitter hesabında yer alan paylaşımındaki 2020 tarihinden olduğu ifade edilen fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığı zaman fotoğrafın 2014 yılından bu yana kullanımda olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Milliyet gazetesinin internet sitesinde 26 Nisan 2014 tarihinde yapılan bir haberde Avrupa yakasında oturan İstanbullular için Anadolu yakasına geçme nedenleri anlatılırken söz konusu fotoğrafın yer aldığı görülebiliyor.

milliyet26nisan2014

Aynı fotoğraf 2014 sonrasında yapılan başka haberlerde de yer almış. 2015 yılında listelist'te yer alan bir haberde Caddebostan sahilinden olduğu belirtilerek, 2018 yılında ise T24'te yer alan ve Mersin'de sahilde içki içenlere kesilen para cezasından bahsedilen bir haberde kullanılmış. Yani fotoğrafın 2014 yılından bu yana çeşitli haberlerde kullanıldığını söylemek mümkün. Sahil kenarında bulunan teller ve adaların görüntüsü de göz önüne alındığında fotoğrafın Caddebostan civarında çekildiği söylenebilir.

Diğer fotoğraf da eski tarihli

Ekrem İmamoğlu'nun paylaştığı ve 2019 yılından olduğunu belirttiği soldaki fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda ise 2017'den bu yana kullanımda olduğunu söyleyebiliyoruz. Fotoğraf CNN Türk'te yer alan bir haberde Avcılar'daki Denizköşkler sahilinde mangal için gelenlere yönelik cezai işlem yapılmadığı belirtilirken kullanılmış. Yine yakın tarihlerde yapılan bir başka haberde de fotoğraf görülebiliyor. Bu fotoğraf da 2017'den sonra birçok haberde kullanılmış.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mart ayında aldığı bir kararla, sahil ve yeşil alanlarda mangal yakımının önüne geçmek için bir dizi tedbir hayata geçirmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bir süredir sosyal medya hesabında eski yönetimle bugünkü yönetim arasındaki farklılıklarını göstermek amacıyla çeşitli fotoğraflar paylaşıyordu.