Ekrem İmamoğlu'nun gittiği iftarda yemeklerin tabldotta servis edildiği iddiası

Ekrem İmamoğlu'nun gittiği iftarda yemeklerin tabldotta servis edildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Beylikdüzü Belediyesi’nin iftar çadırı olmadığı için evlere tabldot ile yemek götürdüğü 2017 yılının Ramazan ayında çekilmiş.

2017 yılında Beylikdüzü Belediyesi’nin iftar çadırı uygulaması yoktu.

Fotoğraf Ekrem İmamoğlu tarafından 30 Mayıs 2017 tarihinde Twitter’da paylaşılmıştı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, Ekrem İmamoğlu’nun 2019 yılında iftar için gittiği evde tabldotta yemek yendiğini gösterdiği iddia edildi. 2018 yılında Kütahya Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Adayı olan Hasan Cura tarafından, 9 Mayıs 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan fotoğraf yedi binden fazla kişi tarafından beğenilirken, iki binden fazla kişi retweet edildi.

ekrem imamoglu tabldotlu iftar sofrasinda

Ancak, fotoğrafın İmamoğlu’nun 2019 yılında iftar için ziyaret ettiği evde tabldotta yemek yendiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Beylikdüzü Belediyesi’nin iftar çadırı olmadığı için evlere tabldot ile yemek götürdüğü 2017 yılının Ramazan ayında çekilmiş ve İmamoğlu tarafından 30 Mayıs 2017 tarihinde Twitter’da paylaşılmış.

ekrem imamoglu iftar ziyaretinde 2017

2017 yılında Beylikdüzü Belediyesi’nin iftar çadırı uygulaması yokmuş

İmamoğlu tarafından 30 Mayıs 2017 tarihinde paylaşılan fotoğraflardan sonra bir Twitter kullanıcısının tabldot detayını sorması üzerine Beylikdüzü Belediyesi Twitter hesabından bir açıklama yapmış.

beylikduzu belediyesi iftar cadiri aciklamasi

Melih Gökçek 12 Mayıs 2019'da aynı fotoğrafı Twitter hesabı üzerinden paylaşarak iftar sofrasının yanındaki duvar üzerinde görülen saatin 20.42'yi gösterdiğini belirtti. Gökçek'e göre bu nedenle fotoğraf kurguydu.

melih gokcek imamoglu iftar iddia gorsel

Halbuki 2017 yılı içerisinde Ramazan Haziran ayı içerisindeydi. Hürriyet'ten ulaşılabilen İstanbul İmsakiyesi'ne bakıldığından 7 Haziran 2017'de iftar saatinin 20.42 olduğu görülebiliyor. 2019 Ramazan Ayı'nda en son iftar ise saat 20.38'de açılmış olacak. Bu nedenle de fotoğrafın 2019'dan olmadığı söylenebiliyor.

imsakiye imamoglu iftar

Her Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ulaştırılıyor

Beylikdüzü Belediyesi Basın Biriminden bir yetkili Teyit’e yaptığı açıklamada, belediyeye ait iftar çadırı veya sokak iftarı gibi bir uygulamanın bulunmadığını söyledi. Bu uygulama yerine her yıl Ramazan ayında belediye olarak hastalar ve yaşlıların yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelere sıcak yemek ulaştırdıklarını belirtti. Yetkili, bu fotoğrafın da 2017 yılında evlere yemek götürüldüğü sırada çekildiğini belirtti.

Beylikdüzü Belediyesi 2017 yılında uygulama için Temaş Catering Firması ile çalıştı

Beylikdüzü Belediyesi Basın Biriminden konu hakkında Teyit’e bilgi veren yetkili, 2017 yılında söz konusu uygulama için açtıkları ihaleyi Temaş Catering isimli firmanın kazandığını ifade etti. Temaş Catering’in ihale sorumlusu Teyit’e yaptığı açıklamada Beylikdüzü Belediyesi’yle önceki yıllarda personel yemekleri için çalıştıklarını ancak bu çalışmanın tam tarihini ve Ramazan ayında iddiaya neden olan uygulamayı kapsayıp kapsamadığını hatırlamadığını belirtti.

İmamoğlu Ramazan ayı boyunca vatandaşların evine iftara gideceğini duyurmuştu

Ekrem İmamoğlu, 5 Mayıs 2019 tarihinde Twitter’da yaptığı videolu paylaşımda Ramazan ayı boyunca iftarda vatandaşların evine misafir olacağını duyurmuştu. İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yenileme kararını da Ramazan’ın ilk günü olan 6 Mayıs 2019 tarihinde Sultanbeyli’de bir vatandaşın evine iftar yemeğine giderken öğrenmişti.

Güncelleme: 12/05/2019

Melih Gökçek'in iddiasına göre iftar saatleri ile ilgili paragraf analize eklendi.