Ekrem İmamoğlu'nun Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacağı iddiası

Ekrem İmamoğlu'nun Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Avrasya Tüneli 20 Aralık 2016’da kullanıma açıldı.

Ekrem İmamoğlu’nun 150 günde 150 proje çalışmasında Avrasya Tüneline dair herhangi bir bilgi yer almıyor.

Sosyal medyada İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Ocak 2023’te Avrasya Tüneli’nin açılışını yapacağına dair bilgilerin olduğu bir afiş viral oldu. 

İlk olarak 7 Ocak’ta bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan görsel, 8 Ocak’ta Misvak Caps ve takipçi sayısı yüksek bazı hesapların paylaşmasıyla viralleşti. 

Ancak görseller Telegram'da yayın yapan Ebabil Harekatı isimli sayfa tarafından 7 Ocak'ta ilk olarak paylaşılmış. Görseller yine aynı sayfanın Twitter sayfasında da yer alıyor.

imamoglu avrasya tuneli iddia

Afişte, Avrasya Tüneli açılışının Ekrem İmamoğlu’nun 150 günde 150 proje kapsamında yapılacağı belirtiliyor. Ancak 150 günde 150 proje internet sayfasını kontrol ettiğimizde Avrasya Tüneli’ne dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Ekrem İmamoğlu’nun Twitter hesabını kontrol ettiğimizde ise Avrasya Tüneli’ne dair bir paylaşım bulunmuyor. 

Sosyal medyadaki görselin İBB Haber tarafından 6 Ocak’ta paylaşılan “Geçmişten bugüne İstanbul’da kim ne kadar metro yaptı?” paylaşımına tepki olarak yayıldığı görülüyor. 

ibb haber ss

Bu paylaşımlardan sonra benzer mantığa sahip mizahi paylaşımlar sosyal medyada yer almaya devam etti

Tünel 2016’da açıldı

2005 yılında fizibilite çalışmalarına başlanan Avrasya Tüneli 20 Aralık 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle ulaşıma açıldı. Tünelin açılışında AK Partili Kadir Topbaş, İBB Başkanı görevini yürütüyordu. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında sıklıkla yanlış bilgi üretilen siyasetçilerden biri. Teyit şimdiye kadar bu konuda birçok iddiayı yanlışladı.