Ehliyetini 1 Ocak’a kadar yenilemeyenler 400 TL mi ödeyecek?

Ehliyetini 1 Ocak’a kadar yenilemeyenler 400 TL mi ödeyecek?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

trafik.gov.tr’de yer alan bilgilere göre 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış sürücü belgelerinin son değiştirme tarihi 31 Aralık 2020.

Bu tarihe kadar, ödenmesi gereken yenileme miktarı değişmeyecek.

Yatırılması gereken toplam miktar, yenileme için Değerli Kağıt Bedeli için 13 TL, yenileme Sürücü Belgesi Hizmet Bedeli için 2 TL olmak üzere toplam 15 TL.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında dolaşan bir mesajda, ehliyet yenileme fiyatının 1 Ocak 2017’den itibaren 350-400 TL olacağı iddası ortaya atıldı:

Ehliyeti olan arkadaşlar 31 Aralık 2016 tarihine kadar aile hekiminden aldığınız sağlık raporu, 4 adet biyometrik resim ve halk bankasına yatıracağınız 15 TL ücretin makbuzu ile yenileyebilirsiniz. Aksi takdirde 1 Ocak 2017’den itibaren hastaneden tam teşekküllü sağlık raporuyla yenilemek zorunda kalacaksınız, 350-400 tl olacak. Herkese bildirin.”

whatsapp ehliyet

trafik.gov.tr’de yer alan bilgilere göre 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış sürücü belgelerinin son değiştirme tarihi 31 Aralık 2020. Bu tarihe kadar, ödenmesi gereken yenileme miktarı değişmeyecek. Yeni tip sürücü belgesi almak isteyenlerin 400 TL civarında para yatırması gerektiğini belirten paylaşımın aksine yatırılması gereken toplam miktar, yenileme için Değerli Kağıt Bedeli için 13 TL, yenileme Sürücü Belgesi Hizmet Bedeli için 2 TL olmak üzere toplam 15 TL. Aile hekimliğinden alınacak sağlık raporu için ise para ödenmesi gerekli değil.

Ehliyeti yenileme için gerekli belgeler

İddiada belirtildiği gibi 4 biyometrik fotoğrafın gerektiği ve ayrıca paranın sadece Halk Bankası’na yatırılması yönündeki bilgiler de doğru değil. Harç miktarlarının yatırılacağı bankaların bilgisine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet değiştirme işlemi için gerekli belgelerise:

1. Nüfus Cüzdanı aslı (Pasaport, Mavi kart, Avukatlık Kimliği de kabul edilmektedir)

2. Yabancı vatandaşlar için; İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni belgesi, Diplomatik Kimlik aslı ile bir adet fotokopisi

3. Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli (Anlaşmalı bankalara ödenebilir)

4. Sürücü Belgesi Hizmet Bedeli Ödendi Belgesi (Sadece anlaşmalı bankalara ödenebilir)

5. Sürücü Olur Raporu -Sağlık Raporu- (Pratisyen doktor veya aile hekimi bulunan yetkili sağlık kuruluşlarından alınabilir. Raporlarda doktor kaşesi bulunmalıdır.) 

6.Kan Grubu Belgesi

7. Biyometrik Fotoğraf (2 adet, son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.)

8.Eski sürücü belgesi

Eski sürücü belgesi değiştirme işlemlerine dair detaylı bilgilere ve ehliyet değiştirmek için online randevu sayfasına surucurandevu.egm.gov.tr veya trafik.gov.tr’den ulaşabilirsiniz.

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

Son günlerde sosyal medyada;

“2017 Ocak ayından itibaren sürücü sağlık raporlarının Devlet Hastanelerinden 350-400 TL. civarında bedel ödeyerek alınacağı” şeklinde haber ve duyurular paylaşılmaktadır.

Sürücü sağlık raporları;

“Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik” hükümleri kapsamında, Aile Hekimliği, Devlet Hastaneleri veya Özel Hastanelerden alınmaya devam edilecektir.

Sosyal medyadaki haberler gerçeği yansıtmadığı gibi; bu yönde Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SON GÜNCELLEME: 06.12.2016 / 13:11