Egemen Bağış’ı uçakta gösteren fotoğraftaki şampanyanın montaj olduğu iddiası

Egemen Bağış’ı uçakta gösteren fotoğraftaki şampanyanın montaj olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bayramoğlu, şampanyanın o dönem bakan olan Bağış’ın ikramı olduğunu açıkladı.

Fotoğrafları hata analizine soktuğumuzda herhangi bir montaj olmadığı görülüyor.

Külliye TV orijinal olduğunu iddia ettiği fotoğraflar üzerinde manipülasyon yapmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Geçtiğimiz günlerde şu anda Prag Büyükelçisi olan eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını kullanan isimlerden biri olduğu iddia edilmiş; Bağış’ın bir uçak içerisindeki fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Osmanlı Ocakları Başkanı Kadir Canpolat’ın Külliye TV’de yayınladığı Gündeme Bakış isimli programda, uçakta fotoğraflarda gözüken şampanya şişesi ve kadehlerin montajlandığı öne sürüldü. 

egemenbagisiddiagorsel

Fotoğraftaki şişenin üzerinde bulunan çizgilerden, şampanyanın Moet marka olduğu anlaşılıyor. Kaliteli şampanyalar arasında sayılan Moet, üzerindeki çift çizgiyle ayrılıyor. 

egemen bagisin gorundugu fotograftaki sampanyanin montaj oldugu iddiasi 3 png

Her şeyden önce, aynı anlarda tam ters açıdan çekilmiş başka karelere de ulaşılabiliyor. Montaj olsa, bütün bu fotoğrafların aynı şekil ve aynı düzende profesyonel bir şekilde montajlanmış olması gerekirdi. 

egemen bagisin gorundugu fotograftaki sampanyanin montaj oldugu iddiasi 4 png

Fotoğraflar üzerinde oynama yok 

Fotoğrafların en erken yayınlandığı yer olarak Ekşi Sözlük görünüyor. Fotoğraflar birbiriyle tutarlı. İkinci karede, Bayramoğlu’nun solunda duran gözlüğü, üçüncü karede gözünde görüyoruz. Nesnelerin düzenleri ve dağılışları da tutarsız değil. Montajdan şüphelenmek için makul bir sebep olmasa da, biraz daha inceleyebiliriz. 

Fotoforensics isimli araçla her üç fotoğrafı da kontrol edebiliriz. Bu araçta, üzerinde oynama yapılmış olma ihtimali olan alanlar, yeşil renge bürünüyor. Ancak üzerinde oynanmış fotoğraflarda görmemiz gereken yoğun gürültü izlerine bu karelerde rastlamıyoruz.

Peki Külliye TV’deki yayında montajlanan karelerin orijinal halleri olduğu iddia edilen fotoğraflarda aynını yaptığımızda ne görüyoruz? Her şeyden önce bu fotoğraflar üzerinde sonradan yerleştirilen oklar gözüküyor. Birinde şampanyanın olduğu alan okla kapatılmış. 

İkinci olarak da Külliye TV, orijinal olduğunu iddia ettiği fotoğrafların yüksek çözünürlüklü ve üzerinde oklar olmayan, denetime olanak veren formattaki hallerini paylaşmamış. Bu da ciddi bir şüphe. 

egemen bagisin gorundugu fotograftaki sampanyanin montaj oldugu iddiasi 6 png

Dahası, orijinal olduğu iddia edilen fotoğraflarda, Egemen Bağış’ın yan tarafında duran kadehlerin yer aldığı platformdaki altın rengi bardaklık, beyaz yazılar ve kumandaya benzeyen cihaz da silinmiş ve bölümün üç boyutlu platform yapısı bozulmuş. Hafif solda duran beyaz torbanın havada durması olanaksız olduğundan, Külliye TV’nin orijinal olduğunu iddia ettiği fotoğraflarla kendisinin oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine orijinal olduğu iddia edilen fotoğrafta küçük mavi kareyle işaretlediğimiz alanda şampanya şişesinin ucu da görünür durumda. Bu da şişenin başka bir fotoğrafla kapatıldığı sonucunu ortaya çıkarıyor.

egemen bagisin gorundugu fotograftaki sampanyanin montaj oldugu iddiasi 7 png

Fotoğraftaki yeşil renk yazı ve çerçeveli kareler, Teyit’e ait. Diğer işaretlemeler, yani oklar Külliye TV’nin iddiasını yansıtıyor. 

Kıyaslama yapılan diğer karede de benzer bir bozulma var. Orijinal olduğu iddia edilen görselde kadehlerin göründüğü alanda belirgin bir distorsiyon (bozunum) var. 

egemen bagisin gorundugu fotograftaki sampanyanin montaj oldugu iddiasi 8 png

Külliye TV’de fotoğrafları yorumlayan grafik tasarım uzmanının kullandığı diğer argümanlar ise, görsellerin manipüle edildiğini kanıtlamak için yeterli değil. Programa uzman olarak davet edilen Grafik Tasarımcı Havva Şengönül’ün işaretleyerek gösterdiği ve tutarsızlık olarak nitelendirdiği ışık ve gölge gibi detaylar, her bir karenin kayıt altına alındığı şartlar altında değerlendirilebilir. 

Bayramoğlu şampanya ikram edildiğini söyledi

Fotoğraflarda Bağış yalnız değil; yanında gazeteci Ali Bayramoğlu var. Bayramoğlu fotoğrafın yayılmasının ardından “Fotoğraf 2011’de Egemen Bağış maşmüzakereci iken şimdi hatırlamadığım bir ülkeye yaptığı resmi yurtdışı ziyareti dönüşü devletin uçağında çekildi. Ben de gazeteci olarak o ziyareti izlemiştim. O tarihlerde Sezgin Baran Korkmaz muhtemelen henüz Kars’taydı. Şampanya da herhalde bakanın ikramıydıdedi. Yani Bayramoğlu ortamda şampanyayı inkar etmedi; aksine sözleri içkinin varlığını kanıtlıyor. Bu sözleri teyit etmek için ulaştığımız Bayramoğlu da, yeni bir açıklaması olmadığını belirtti. 

egemen bagisin gorundugu fotograftaki sampanyanin montaj oldugu iddiasi 5 png


Tatlının yanında şampanya içmek bir tercih 

Videoda şişenin montaj olduğuna dayanak olarak kullanılan argümanlardan biri de yine Şengönül tarafından ortaya atılan “tatlı varken alkol alınamayacağı” iddiası. Halbuki Michelin yıldızlı bir şefin tatlı yanında içilebilecek şampanyalara dair hazırladığı öneriler var. Yani bu da objektif bir değerlendirme değil. 

İçkiliyken araç kullanılmadığı ya da dikkat gerektiren bir işte çalışılmadığı sürece, Türkiye yasalarına göre karada ve uçuş sırasında içki içmek yasak değil.