Edirne’de bir gencin kandırdığı Suriyelileri Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı iddiası

Edirne’de bir gencin kandırdığı Suriyelileri Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Paylaşımın ilk kaynağı Daily Trakya kurgu içerikleriyle bilinen bir hesap.

Paylaşımda kullanılan fotoğrafı 29 Şubat 2020’de AFP foto muhabiri Bülent Kılıç, Edirne’nin Pazarkule ilçesinde Türkiye Yunanistan sınırındaki tampon bölgede çekmiş.

Sosyal medyadaki bir paylaşımda, Edirne’deki bir gencin “bedava erzak dağıtılacak” diyerek Suriyelileri kandırdığı ve otobüsle Bulgaristan sınırına kadar götürüp ardından kaçtığı iddia edildi. 

daily trakya edirne bedava erzak iddiasi gorselpng

Daily Trakya kurgu içerik paylaşımlarıyla bilinen bir hesap

Paylaşımın yapıldığı Daily Trakya hesabı zaman zaman kurgu içerikler paylaşıyor. Teyit daha önce Daily Trakya hesabından yayılan birçok iddiayı incelemişti. Bu paylaşımı da ilk yapan hesap Daily Trakya. 

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, paylaşımda kullanılan fotoğrafı 29 Şubat 2020’de AFP foto muhabiri Bülent Kılıç çekmiş. Fotoğraf, Edirne’nin Pazarkule ilçesinde Türkiye Yunanistan sınırındaki tampon bölgede oturan mültecileri gösteriyor. Fotoğraftaki kişilerin kıyafetlerine de bakıldığında, fotoğrafın güncel olmadığı, kış aylarından olduğu anlaşılıyor.

28 Şubat 2020’de Türkiye, Avrupa sınır kapılarını açarak göçmen geçişlerine izin verileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Türkiye sınırında hareketlilik yaşanmıştı. 

Fotoğrafın yanı sıra olayın doğru olduğunu gösteren bir kanıt da yok. İnternette anahtar kelimelerle bir arama yaptığımızda herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. Daily Trakya'nın paylaşımı öncesinde de haber ajanslarında veya internet sitelerinde konuyla ilgili bir içeriğe rastlanmıyor.

Konuyla ilgili Daily Trakya hesabına da yazdık ancak henüz yanıt alamadık.