Edirne’de 94 gün komada kalan kadının uyandıktan sonra tekrar bira istediği iddiası

Edirne’de 94 gün komada kalan kadının uyandıktan sonra tekrar bira istediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Wanda Palmer ve ABD’de yaşıyor.

Palmer, komaya erkek kardeşi tarafından kafasına aldığı ağır darbeler sonucu girdiğini söyledi.

Edirne’de sarhoşken düşüp yaralanan kadın hikayesi daha önce parodi içerikleri ile gündeme gelen Daily Trakya adlı Twitter sayfası tarafından üretilmiş.

Arama sonuçlarında Edirne’de benzer bir hikayeye rastlanmıyor.

Sosyal medyada viralleşen bir paylaşımda fotoğraftaki kişinin içki nedeniyle dengesini kaybedip başını vurduğu ve komaya girdiği iddia edildi. Paylaşımda 94 gün komada kalan kadının uyandıktan sonra bira istediği öne sürüldü. 10 binlerce beğeni alan gönderiyi gerçek sanan ve bu konuda yorum yapan çok sayıda hesap da oldu.

daily trakya casei wanda palmer

Paylaşımdaki fotoğraf tersine görsel ve “coma” anahtar kelimesi ile arandığında Wanda Palmer isimli biriyle ilgili haberler karşımıza çıkıyor. 

Konunun Amerikan basınında Batı Virjinya gazetesi Wchstv ile CNN’de gündem olduğu fark ediliyor. Haberler incelendiğinde, Palmer’in iki yıl komada kaldığı ve komaya girmesine sebep olan kişinin erkek kardeşi Daniel Palmer olduğu söyleniyor.

Haberlerde, Palmer’a ait olan ve iddia paylaşımda da yer alan fotoğraf kullanılmış. 

daily trakya casei wanda palmer 2png

Konu Türkiye’de de aynı fotoğraf kullanılarak haberleştirilmiş. 

Wanda Palmer 10 Haziran 2020’de yaralı bulunmuş

Wchstv’den muhabir Leslie Rubin, Jackson Bölgesi’nin şerifi Ross Mellinger ile de bir röportaj yapmış. Şerif, 10 Haziran 2020’de Palmer’i kan içinde ve şiddetli bir kafa travmasıyla bulduklarını anlatıyor. Palmer geçen iki yılın ardından Haziran sonlarında uyandığında, hastane görevlisi vakayla ilgilenen emniyet görevlisini aramış. 

Palmer 12 Temmuz 2022’de iki emniyet görevlisine kendisini yaralayanın erkek kardeşi Daniel olduğunu söylemiş. Palmer bu yanıtı verirken şuuru yerindeymiş. 

Tutuklanan Daniel Palmer Güney Merkez Bölge Hapishanesi’ne gönderilmiş. 

Jackson Bölgesi Şerif Departmanı’nın Facebook sayfası incelendiğinde de Daniel Palmer’ın tutuklandığı bilgisine ulaşılabiliyor. Departmanın paylaşımında hem Daniel hem de iddia fotoğrafta yer alan Wanda Palmer’ın fotoğrafı paylaşılmış

Arama motorlarında Edirne özelinde benzer bir araştırma yapıldığında anlamlı bir sonuca erişilemiyor.  

İddia paylaşımın ilk kaynağı olan Daily Trakya News ise benzer paylaşımları ile daha önce de Teyit’in paylaşımlarını incelediği bir hesap

İddiayı Malumatfuruş da inceledi.