Edirne'de 30 Ağustos etkinliklerinde İstiklal Marşı okuyanlara korna çalan bir kişinin dövüldüğü iddiası

Edirne'de 30 Ağustos etkinliklerinde İstiklal Marşı okuyanlara korna çalan bir kişinin dövüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiayı ortaya atan No Context Trakya, sık sık paylaştığı kurgu içerikleriyle biliniyor.

Teyit’in ulaştığı No Context Trakya, olayın kurgu olduğunu söyledi.

Edirne’de 30 Ağustos etkinliklerinde bir kişinin dövüldüğüyle ilgili basına yansıyan bir haber yok.

Teyit’in ulaştığı Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube yetkilileri, böyle bir ihbardan haberdar olmadıklarını söyledi.

Paylaşımdaki görsel, 14 Temmuz 2022’de Esenyurt’ta bir taksici ve yolcu arasında çıkan kavgayı gösteriyor.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Edirne'de 30 Ağustos etkinliklerinde İstiklal Marşı okuyanlara korna çalan bir kişinin önce dövülüp ardından tek başına İstiklal Marşı okutulduğu öne sürüldü. edirne istiklal marsi iddiasipng

Paylaşıma gelen yorumlarda kullanıcıların olayı gerçek sandığı anlaşılıyor.

yorumlar edirne paylasimi

No Context Trakya kurgu içerikler paylaşan bir hesap

İddia cümlesindeki anahtar kelimeleri kullanıp araştırma yaptığımızda ilk paylaşımın No Context Trakya isimli hesaba ait olduğunu tespit edebiliyoruz. Teyit hesaba ulaştı ve kurgu olduğu bilgisini edindi. No Context Trakya, sık sık paylaştığı kurgu içeriklerle biliniyor.

Edirne ve Trakya’nın konu edildiği kurgu içerikler sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Teyit daha önce aynı hesaptan yayılan başka bir iddiayı da incelemişti.

30 Ağustos etkinliklerinde İstiklal Marşı okuyanlara korna çalan bir kişi gerçekten dövülseydi, yerel basında olayın farklı detaylarının yer aldığı haberlere ulaşılabilmesi beklenirdi. Ancak ne yerel ne de ulusal basına böyle bir haber yansımış ve olayın öncesi ya da sonrasına ait farklı bir görüntü mevcut değil.

Teyit’in ulaştığı Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube yetkilileri, böyle bir ihbardan haberdar olmadıklarını söyledi.

Fotoğraf İstanbul’daki bir kavgadan

İddiaya eşlik eden fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, fotoğrafın İstanbul’daki bir kavgayı gösterdiğini buluyoruz. Fotoğraf, 13 Temmuz 2022’de Esenyurt’ta bir taksi şoförü ve yolcu arasında çıkan kavga sırasında çekilmiş. Kavga anına ait video da mevcut.