Düzce’deki Rabia heykelinin kaldırılma görüntüsünün güncel olduğu iddiası

Düzce’deki Rabia heykelinin kaldırılma görüntüsünün güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Düzce’de bulunan Rabia heykelinin kaldırılma görüntüsü güncel değil, 2019 yılından.

Heykel tamamen kaldırılmadı, yalnızca yeri değiştirildi.

Heykel Düzce Küçüksu parkı içerisindeki nikâh salonuna taşınmış.

Teyit’in ulaştığı güncel fotoğraflardan heykelin nikâh salonu önünde olduğu doğrulanıyor.

Sosyal medyada Düzce’nin Kuyumcuzade Bulvarı üzerindeki kavşağa yerleştirilen Rabia heykelinin kaldırılma görüntüleri güncelmiş gibi paylaşıldı

Görüntülerde bir vincin Rabia heykelini bulunduğu yerden kaldırdığı görülüyor.

iddia rabia heykelinin kaldirilma goruntusu guncel iddiasi

Görüntüler güncel değil

‘Düzce’ ve ‘Rabia heykeli’ anahtar kelimeleriyle Google araması yaptığımızda, Düzce yerel basınında paylaşılan çeşitli haberlerden heykelin 2019 yılında Kuyumcuzade Bulvarı üzerinden kaldırarak başka bir yere taşındığını görüyoruz.

Görüntüyü tersine görsel arama yöntemi ile araştırdığımızda da 11 Ekim 2019 tarihli paylaşımlara ve haberlere ulaşıyoruz. Heykelin Kuyumcuzade Bulvarı’nda kaldırılma görüntüsünün güncel olmadığı, 2019 yılına ait olduğu doğrulanıyor.

rabia heykel 3 min

Teyit heykelin güncel fotoğraflarına ulaştı

Heykel muhalefet partilerinin ve halkın tepkisi üzerine Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün talimatıyla Kuyumcuzade Bulvarı üzerinden kaldırıldı. 2017 yılında Düzce Ülkü Ocakları heykeli protesto eden bir yürüyüş de düzenlenmişti.

Basında Kuyumcuzade Bulvarı üzerindeki yerinden kaldırılan Rabia heykelinin Küçüksu Parkı içerisindeki nikâh salonu önüne götürüldüğü bilgisi yer alıyor

Düzce yerel basınındaki haberlerde de bu bilgi paylaşılmış.

rabia heykeli 4 min

Heykelin Düzce Küçüksu Parkı nikâh salonunun önünde olduğunu doğrulamak için Google Maps üzerinden arama yapıyoruz. Ancak 2019 yılındaki Google sokak görüntülerinden heykeli nikâh salonu önünde tespit edemiyoruz. Çünkü sokak görüntülerinde bölgedeki son fotoğraf Mayıs 2019'dan, heykelse Ekim 2019'da taşınmıştı. Fakat Instagram üzerinden nikâh salonunun konumundaki fotoğraflara baktığımızda ise 2021 yılındaki paylaşımlardan heykelin görüldüğü karelere rastlıyoruz.

Teyit heykelle ilgili bilgi almak için Düzce Belediyesi’ne ulaştı. Görüştüğümüz belediye yetkilisi, Rabia heykelinin halen Küçüksu Parkı içerisindeki nikâh salonunun bahçesinde bulunduğunu ve heykelin 2019 yılında taşındığını doğruladı. 

Düzce Belediyesi basın birimi heykelin nikâh salonu bahçesindeki fotoğraflarını da gönderdi.

rabia heykel guncel fotograf

Heykelin nikâh salonu önündeki güncel fotoğrafı.