Duvar resimlerinin Mecidiyeköy'deki bir köprü altından olduğu iddiası

Duvar resimlerinin Mecidiyeköy'deki bir köprü altından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf ABD’nin Los Angeles şehrinde yaşayan “Birdman” isimli evsiz bir kişiyi gösteriyor.

Yatağın hemen arkasında bulunan duvar resimleri ise Skid Robot isimli sanatçı tarafından şehirde yaşayan evsizlere dikkat çekmek için yapılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, İstanbul Mecidiyeköy’deki bir köprü altında bulunan duvar resimlerini (grafiti) gösterdiği iddia edildi. Evsiz bir kişiye ait olduğu anlaşılan yatağın bulunduğu duvarda abajur, televizyon ve kuş kafesi gibi çizimler bulunuyor.

duvar mecidiyekoy

“Raskolnikov” isimli kullanıcı tarafından “Anlık.. Mecidiyeköy, bir süre öylece bakakaldım” ifadeleriyle 23 Ocak 2019’da Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık 30 bin kişi tarafından beğenildi. Aynı kullanıcı daha sonra fotoğraf hakkında bir tweet zinciri oluşturarak yatağın sahibinin Refik Aydoğdu isimli birisi olduğunu da iddia etti. Kemal Ekşioğlu ve Paylaşımları isimli hesap tarafından aynı tweetin ekran görüntüsü kullanılarak Facebook’a da yüklenen görsel yaklaşık 5 bin kişi tarafından beğenildi.

kopru istanbul

Fotoğraf Los Angeles’ta çekilmiş

Mecidiyeköy’den olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflara Skid Robot isimli bir internet sitesinde denk gelmek mümkün. Söz konusu duvar resimleri kendisine Skid Robot ismini takan ve kimliğini gizleyen bir sanatçı tarafından Los Angeles’taki evsizlerin hayatına dikkat çekmek için çizilmiş. The Living Art Project isimli sanat projesi kapsamında birçok farklı evsizin yaşadığı alanlar sanat, dizayn ve teknoloji kullanılarak iyileştirilmiş.

istanbul sanat

Skid Robot’un Instagram sayfasında söz konusu yerde yaşayan kişinin çeşitli fotoğrafları yer alıyor. 26 Eylül 2014 yılında yapılan bir paylaşımda Birdman ismindeki evsizin kaldığı yerin düzenlendiği ve ona bazı yiyecekler verildiği ifade ediliyor.

mecidiyekoy ıstanbul

Yine aynı sayfa tarafından 2015 yılında yapılan bir paylaşımda da Birdman’ın kaldığı yerin bir fotoğrafı paylaşılıyor. Fotoğraf incelendiğinde duvardaki çizimlerin aynı olduğunu da görmek mümkün.

skid robot birdman los angeles

LA Times isimli internet sitesi tarafından yapılan ve Skid Robot’un çalışmalarındaki kişilerin bilgilerine yer verilen bir haberde, Birdman isimli evsizin Alvarado Caddesi’ndeki köprü altında yaşadığı belirtiliyor.

skid robot birdman 1024x575

Skid Robot isimli sanatçı tarafından paylaşılan diğer fotoğraflar incelendiğinde başka evsizlere de benzer şekilde yardım edildiği anlaşılıyor. Sanatçı evsizlerin yaşadığı yerleri düzenleyip, farklı çizimlerle süslüyor. Fotoğraf hakkında Skid Robot ile iletişime geçen Teyit, Birdman ve sanat çalışmasının artık Alvarado Caddesi’nde olmadığı bilgisine ulaştı.

evsiz skid robot 1024x682

Los Angeles’taki evsizler hakkındaki bu çalışmalar çeşitli internet sitelerine de haber olmuş. Huffington Post’ta yer alan 17 Haziran 2014 tarihli bir haberde Los Angeles’ta yaşayan sanatçının evsizlerin hayallerini boyadığı ifade ediliyor. The Guardian gazetesinde yer alan 2016 tarihli başka bir haberde de Skid Robot’un şehirdeki evsizlerin sorunlarına dikkat çektiği belirtiliyor. Bunlara ek olarak Birdman isimli evsizin yer aldığı çalışma 2014’ün en iyi Vice fotoğrafları arasında gösterilmiş.

Güncelleme: 25/01/2019

İddia paylaşımı yapan Facebook sayfasının ismi değiştirildi.