Dünyanın en zengin insanı John Ford’un Müslüman olduğu iddiası

Dünyanın en zengin insanı John Ford’un Müslüman olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda Müslüman olan kişinin adı John Ford değil.

Görüntüler 2018 yılında Umman'da Müslüman olan ABD'li birini gösteriyor. Kişinin kim olduğu konusunda detaylı bilgi paylaşılmamış.

Dünyanın en zenginleri arasında John Ford diye biri yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dünyanın en zengin insanı olduğu iddia edilen John Ford’un Müslüman olduğu öne sürüldü. Ford’un Amerika Birleşik Devletleri’nde 190 televizyon kanalı olduğu da iddia edildi. Paylaşımlarda ağlayan birinin fotoğrafı yer alıyor.

dunyanin en zengin insani musluman iddiasi

2018 yılında Müslüman olan kişinin adı John Ford değil

Paylaşımlarda yer alan görseli tersine aradığımızda karşımıza 2018 yılından haberler çıkıyor. Öncelikle bunun güncel bir gelişme olmadığını anlıyoruz.

Khaleej Times, The Express Tribune gibi internet sitelerinin 2018 tarihli haberlerinde fotoğraftaki kişinin Umman’da Müslüman olan ABD ordusu mensubu biri olduğu belirtilmiş. 18 Mart 2018 tarihli video YouTube’da “Amerikalı adamın Umman Sultanlığı’nda Müslüman olduğu” belirtilerek paylaşılmış.

Ancak ne haberlerde ne de YouTube’daki videoda Müslüman olan kişinin adının John Ford olduğu söylenmiş. Kişi hakkında detaylı bilgi paylaşılmamış. Videonun 40. saniyesinde Müslüman olan kişiye adıyla sesleniliyor, ancak John Ford ismi duyulmuyor. Yani bu kişinin John Ford isminde biri olmadığı açık.

Dünyanın en zengini John Ford diye biri değil

John Ford adını arama motorlarına yazdığımızda karşımıza bu adla iki kişi çıkıyor. 

İlki Amerikalı yönetmen John Ford. Yönetmen Ford Müslüman değildi ve 1973’te hayatını kaybetti. Diğer John Ford’a Linkedin’de rastlıyoruz. Medya çalışanı bu John Ford fotoğraftaki kişi değil. 

Dünyanın en zengin insanı John Ford değil ve ABD’de 190 kanala sahip bu isimde biri bulunmuyor. ABD’de medya sektöründe Rupert Murdoch, Michael Bloomberg gibi isimlerin önde olduğu biliniyor. Forbes’in 2010-2021 arası Amerika’nın en zengin 10 kişisi listesinde John Ford ismine rastlamıyoruz. 

Birçok dilde yayılan iddiayı Alt News, Factly, News Checker, Facts Crenscendo gibi doğrulama kuruluşları da incelemiş.