Dünyanın en büyük yangın söndürme uçağının Türkiye'ye geldiği iddiası

Dünyanın en büyük yangın söndürme uçağının Türkiye'ye geldiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2018 yılında ABD’de kaydedilmiş.

Supertanker olarak bilinen uçaklar şu anda Türkiye’de kullanılmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bir kullanıcı tarafından 3 Ağustos 2021’de TikTok’da paylaşılan iddiaya göre dünyadaki en büyük yangın söndürme uçakları Manavgat’taki yangınlara müdahale ediyor. ‘Geldi çok şükür’ ifadeleriyle paylaşılan video şimdiye kadar 148 bin kez beğenildi. 

tiktok ucak

Video ABD’de kaydedilmiş ve uçaklar Türkiye’ye gelmedi 

İddialara konu olan ve Boeing 747 Supertanker olarak isimlendirilen uçağı gösteren görüntüler, ilk olarak 10 Kasım 2018’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çıkan yangınlara müdahale ettiği sırada kaydedilmiş. 

Bree Hawkins isimli Facebook kullanıcısı, görüntüleri babasının Flea dağlarında kaydettiğini ifade ediyor. Hawkins görüntünün lisanslı kullanımlarından gelecek gelirin ise yangın ile mücadelede kullanılacağının altını çizmiş.

tiktok ucak yangin

Kaliforniya’da kaydedilen görüntüler o dönem bazı internet sitelerine de haber olarak yansımış. Daily Mail’de yer alan habere göre dev uçağın yangın geciktirici kırmızı renkli likit maddeyi alana boşalttığı ifade ediliyor. 31 kişinin hayatını kaybettiği yangınlar boyunca 747 Supertanker, çalışmalarına devam etmiş

Supertanker, Temmuz ayında çeşitli bölgelerde başlayan yangınlar sırasında Türkiye’ye gelmedi. İlgili uçağın operasyonları, halihazırda durdurulmuş durumda. Üzerindeki renklerden ötürü Tanker 944 olarak da bilinen uçağın Colorado’daki sahibi Global Supertanker, Nisan 2021’de yaptığı açıklamada faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. Uçakların anlık olarak takip edilebildiği FlightRadar24 isimli internet sitesinde de 747 Supertanker’in herhangi bir uçuş kaydının olmadığı görülebilir.

747 supertanker

Halen devam eden Türkiye’deki yangınlarda CL-415, Beriev BE-200 ve farklı modellerde yangın söndürme helikopterleri görev yapıyor. 747 Supertanker aslında kargo uçağından dönüştürülmüş ve dünyada yangın söndürme amacıyla kullanılan en büyük uçak.