Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un Covid-19 aşısı olmadığını itiraf ettiği iddiası

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un Covid-19 aşısı olmadığını itiraf ettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Mayıs 2021’de Covid-19 aşısı oldu.

Ghebreyesus, Afrika’da ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan aşıya erişim sıkıntısına yönelik sembolik bir protesto için daha erken aşı olma şansı varken beklediğini söylüyor.

Söyleşide, Tedros Adhanom Ghebreyesus’un henüz aşı olmadığına dair bir ifade yer almıyor.

Söyleşiyi yapan Jon Cohen videonun bağlamından koparıldığını açıkladı.

DSÖ de yaptığı paylaşımda iddiayı yanlışladı ve Ghebreyesus’un aşı olma anı görüntülerini tekrar paylaştı

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un Covid-19 aşısı olmadığını itiraf ettiği iddia edildi. 

dso direktorunun asi olmadigi iddiasipng

DSÖ direktörü aşıya daha erken erişme şansı varken neden beklediğini anlatıyor

İddialarla beraber paylaşılan video, Covid-19 aşılarının geliştirilme ve dağıtım sürecini anlatan 2022 yapımı “How to Survive a Pandemic” isimli belgeselden alınmış. Belgeselde araştırmacıların, bilim insanlarının ve bilim gazetecilerinin Covid-19 sürecindeki çalışmalarına ayrıntılarıyla yer veriliyor.

Belgeselin bir kısmında, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile yapılan bir söyleşi yer alıyor. Söyleşinin tamamına olmasa da, bir bölümüne Science üzerinden ulaşılabiliyor. 

Söyleşiyi incelediğimizde, paylaşılan videoda Ghebreyesus'un verdiği yanıtın kesildiğini görüyoruz. Ghebreyesus, kendisine yöneltilen soru karşısında Afrika’da ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan aşıya erişim sıkıntısına yönelik sembolik bir protesto için daha erken aşı olma şansı varken beklediğini söylüyor. Söyleşide, Ghebreyesus’un henüz aşı olmadığına dair bir ifade yer almıyor.

Soru: Sizin aşı durumunuz hakkında soru sormak istiyorum. İlk dozu ne zaman yaptırdınız?
Tedros Adhanom Ghebreyesus:
12 Mayıs.
Soru:
Siz DSÖ’nün direktörüsünüz. Aralık 2020’de de “hazırım” diyebilirdiniz. Neden beklediniz?
Tedros Adhanom Ghebreyesus:
Ait olduğum yeri bildiğimi hissediyorum: Etiyopya adında yoksul bir ülkeye, yoksul bir kıtaya, Afrika'ya. Burada sahip olduğum ayrıcalıklarla, belki de aşıya öncelikli olarak erişme şansım oldu. Bunu kullanmak istemedim, çünkü her gün aşılamanın Afrika'da başlaması gerektiğini hatırlatılmak istedim. Afrika ve diğer bölgelerdeki dar gelirli ülkelerde aşılama başlayana kadar beklemek istedim.
Sağlık çalışanı olarak geçmişim var ve risk gruplarından birindeyim. Aşı olduğum sırada Afrika'da sağlık çalışanlarını ve risk gruplarını aşılamaya başlıyorlardı, bu yüzden benim sıramın geldiğini düşündüm. Aslında, Cenevre’de değil, Afrika’da sahip olduğum imkanlarla karşılaştırıldığında sıramı kontrol ediyordum. Protesto ediyordum.

Soru:
Hangi aşıyı yaptırdınız?
Tedros Adhanom Ghebreyesus:
Sormadım bile. [Bir asistan] yanımdaydı ve sormak zorunda kaldı. Ama umursamadım. 
Soru:
Aşı olduğunuzda nasıl hissettiniz?
Tedros Adhanom Ghebreyesus:
Hala başarısız olduğumuzu hissediyordum. Hayal kırıklığıyla ilk dozumu yaptırdım.

Yani paylaşılan videoda Ghebreyesus, ilk doz Covid-19 aşısını olmak için Afrika ve diğer dar gelirli ülkelerdeki aşı kampanyalarıyla eş zamanlı olarak Mayıs 2021'e kadar beklediğini anlatıyor. Video, Ağustos 2022’de bağlamından koparılarak yeniden dolaşıma girmiş.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Mayıs 2021’de Covid-19 aşısı olduğu gün sosyal medya hesabından da paylaşımda bulunmuştu. İddiaların yayılmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü de 7 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı bir paylaşımla Ghebreyesus’un aşı sürecinin tamamlandığının altını çizdi.   

dso direktoru asi tweetipng

Reuters’ın ulaştığı Ghebreyesus, Covid-19 aşısı olmadığı iddiasının doğru olmadığını söyledi. Ayrıca belgeselde Tedros Adhanom Ghebreyesus’a sorular soran Jon Cohen de, paylaşılan videonun çarpıtıldığını belirtti.

İddiayı Malumatfuruş da inceledi.

Benzer iddialar daha önce de ortaya atıldı. Teyit, Pfizer CEO’sunun aşı hakkında tereddütleri olduğu için aşı olmadığı iddiasını da yanlışladı.