Dünya Kupası CEO’sunun Katar’a gidecekleri evlilik dışı ilişki konusunda uyardığı iddiası

Dünya Kupası CEO’sunun Katar’a gidecekleri evlilik dışı ilişki konusunda uyardığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

CEO Nasser Al Khater’in söyleşilerinde böyle bir ifade yer almıyor.

Katar’daki evlilik dışı cinsel ilişki yasağı nedeniyle taraftarların sorun yaşayabileceği iddiası Daily Star’ın bir polis yetkilisiyle yaptığı görüşmeye dayanıyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nın CEO’su Nasser Al Khater’ın taraftarları uyararak “Katar’a nikahsız gelecekseniz, burada evlilik dışı cinselliğin yedi yıldan başladığını bilerek gelin” dediği iddia edildi.

bbo sport iddia gorselijpg

İddia ilk olarak Twitter'da zaman zaman mizahi içerikler de üreten BBO Sports adlı hesap tarafından ortaya atılmış. Hesabın daha önce de benzer mizahi paylaşımlarda bulunduğu görülüyor.

İddia daha sonra
Le Marke Sports tarafından paylaşılmış. Le Marke Sports’un profil sayfasında parodi hesap olduğunu belirtiyor.

ikili iddia kaynaklari

İddianın kaynağı Britanyalı bir polis memurunun sözleri

İddia internette aratıldığında “Dünya Kupası’nda evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası” cümlesiyle yabancı basında da yer aldığı anlaşılıyor.

Britanya merkezli Daily Star’ın bir polis yetkilisiyle yaptığı görüşmesine dayanan haberinde, Dünya Kupası’nın ilk kez evlilik dışı cinsel ilişkinin yasak olduğu bir ülkede yapıldığından, taraftarların hazırlıklı olması gerektiği söyleniyor.

Turnuva boyunca evlilik dışı cinsel ilişkinin riskli olacağını belirten yetkili, ‘hapse atılma riskini göze almak istemeyen herkesin bu konuda dikkatli olması gerektiğini’ eklemiş. Haberde Katar’da evlilik dışı cinsel ilişki ve eşcinselliğin yedi yıla kadar hapis cezası olduğu da ifade ediliyor. 

Daily Star’ın haberine dayanarak Mirror ve Daily Post gibi gazeteler de söz konusu iddiayı haberleştirmiş. Ulusal basında da yankı bulan haber bazı medya kuruluşlarında yer alıyor.

ceo nasser al khaterjpg2022 Dünya Kupası CEO'su Nasser Al Khater

Khater’in açık kaynaklardan erişilebilen konuşmalarında iddiaya konu olan sözler yer almıyor.

CEO Katar’ın hoşgörülü olduğunu savunuyor

Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesi insan hakları ihlalleri konusundaki iddia ve endişeler sıklıkla gündeme geliyor. 2019’da CNN’e konuşan ve Katar’a adil davranılmadığını belirten Khater, Dünya Kupası’na katılmak için herhangi bir milletten, cinsiyetten, ırktan, yönelimden, inançtan olduğu için kimseye herhangi bir sınırlama koymadıklarını ifade etmiş. 

Khater konuşmasında Katar’ın muhafazakar bir ülke olduğunu belirterek aleni sevgi gösterilerinin hoş karşılanmadığını vurgulamış. Bunun, cinsiyet ya da cinsel yönelim fark etmeksizin herkesi bağladığını da eklemiş. 

Katar Ceza Kanunu’nun 281 ve 285’inci maddelerinde evlilik dışı cinsel ilişki yasaklanmış. Aksi durumda kişiler için yedi yıla kadar hapis cezası istenebiliyor. 296’ıncı maddede ise eşcinsel ilişkinin yasaklandığı ve kişilere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilebileceği ifade ediliyor. 

Katar aleyhinde protesto gösterileri düzenlenmişti

2022 Dünya Kupası’nın hazırlıkları kapsamında Katar’daki göçmen işçilerin ağır şartlar altında çalıştırıldıkları iddia ediliyor. Geçtiğimiz yıl yapılan 2022 Dünya Kupası elemelerinde Norveç Milli Futbol Takımı, Cebelitarık ve Türkiye ile yapacağı karşılaşmalar öncesi giydikleri tişörtlerle Katar’daki insan hakları ihlallerini protesto etmişti. Eleme müsabakaları sırasında Almanya ve Hollanda milli futbol takımları da ülkeyi protesto etmişti.

almanya milli takimi protestojpgAlmanya Milli Futbol Takımı’nın İzlanda maçı öncesi protestosu