Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’ın ‘Türkiye rüyamın merkezi’ dediği iddiası

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’ın ‘Türkiye rüyamın merkezi’ dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Klaus Schwab’ın konuşması kırpılmış.

Konuşmanın öncesi dinlendiğinde bahsettiği merkezin Türkiye olmadığı anlaşılıyor.

Schwab’ın bahsettiği merkez Türkiye’deki Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab’ın bir videosu paylaşılarak Schwab’ın, ‘Türkiye rüyamın merkezi,’ dediği iddia edildi.

turkiye ruyamin merkezi schwab instagram gonderi

1971 yılında kurulan Dünya Ekonomik Forumu iş insanlarıyla siyasetçilerin bir araya geldiği ve dünyadaki önemli sorunların tartışıldığı, her yıl İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen bir konferans

Kurucu Klaus Schwab ise 22 Ocak 2021’deki konuşmasında Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na katılmasını kutladı.

Schwab’ın konuşmasının tamamı yansıtılmamış 

Arama motorlarında WEF Türkiye rüyamın merkezi’ anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda karşımıza HaberTürk, Dünya, T24 gibi haber kuruluşlarının haberleri çıkıyor. Bu sayfaların her birinde Schwab’ın konuşmasının tamamını görmek mümkün.

Videonun ilgili kısmında, yani başında Scwab şunları söylüyor: “Türkiye’deki Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nin açılış oturumunda yer almaktan son derece mutluyum. Aslında bilebileceğiniz üzere hem şahsen hem de Dünya Ekonomik Forumu olarak Türkiye ile uzun süreli bir ilişkiye sahibiz. Dolayısıyla Türkiye’de bu kadar çok dosta sahip biri olarak aynı zamanda benim de rüyam olan bu merkezi gerçeğe dönüştürmekten özellikle mutluluk duyuyorum.

İddiada geçen cümleden bir önceki cümle duyulduğunda Schwab’ın ‘rüyam’ ya da daha doğru bir çeviriyle ‘hayalim’ olarak bahsettiği şeyin Türkiye değil, Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi olduğu epey net anlaşılıyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi, ‘hükümetlerle, işletmelerle, akademik dünyayla ve sivil toplumla çalışan ve teknolojinin yararlarının en üst düzeye çıkarılıp tehlikelerin göz önünde bulundurulmasını’ amaçlayan Dördüncü Sanayi Devrimi Ağı’nın bir parçası. Kısacası amaç, ülkelerin bu devrime ayak uydurabilmesini sağlamak. Merkezler şu an 13 ülkede faaliyette. 

2019 yılında MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) Dünya Ekonomik Forumu’na katılan ilk işveren sendikası olmuş, 2020’de ise Davos’taki anlaşmayla Dünya Ekonomik Forumu Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na katılmıştı.

Dördüncü Sanayi Devrimi ya da "Endüstri 4.0", üretimin modern akıllı teknolojiler marifetiyle kendi kendini idare edebilecek şekilde otomatikleşmesine verilen isim. Amaç bilişim teknolojileriyle sanayinin buluşmasını sağlamak ve verimi artırmak. Yapay zeka, 5G, artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin üretime entegre edilmesi hedefleniyor.