Dr. Rauni Kilde’nin Finlandiya’nın eski sağlık bakanı olduğu iddiası

Dr. Rauni Kilde’nin Finlandiya’nın eski sağlık bakanı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki Dr. Rauni-Leena Luukanen-Kilde Finlandiya’da sağlık bakanlığı yapmamış.

Dr.Kilde, Finlandiya’nın Lapland bölgesinde sağlık müdürlüğü görevinde bulunmuş.

Hekimlikten ayrıldıktan sonra ufolar hakkındaki açıklamaları ve komplo teorileri ile ün kazanmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada birçok kişinin paylaştığı videoda, salgın hastalıklar ve aşılar hakkında konuşan doktorun eski Finlandiya sağlık bakanı olduğu iddia edilmiş. 

kilde

Bakanlık yapmadı 

Konuyla ilgili paylaşımlarda bir video var ve videodaki kadının Rauni-Leena Luukanen-Kilde olduğu söylenmiş. 

Videoda konuşanın 2015 yılında vefat eden Finlandiyalı hekim Luukanen-Kilde olduğu doğru. Luukanen-Kilde’nin 2009 yılında başlayan domuz gribi salgını üzerinden aşı karşıtı fikirlerini anlattığı video, aynı yıl 25 Ekim’de kaydedilmiş.  

Ancak Luukanen-Kilde bakan değildi. Finlandiya hükümetinin resmi internet sitesinden günümüze dek görev yapan sağlık bakanlarının bilgilerine erişilebiliyor. Dr.Rauni-Leena Luukanen-Kilde bu isimlerden biri değil. Video, 2009 yılında ilk olarak paylaşıldığında, dönemin sağlık bakanı Liisa Marja Hyssälä idi. 

Video o dönem Türkiye’de de bazı haber sitelerine konu olmuş. Zaman zaman yeniden gündeme gelmiş.

kilde akit

1967 yılında tıp fakültesinden mezun olan Kilde, 1975 yılında Finlandiya’nın Lapland bölgesindeki Rovaniemi şehrinin ve ardından Lapland bölgesinin sağlık şefi olmuş. 1985’te geçirdiği trafik kazası nedeniyle işini bırakmak zorunda kalmış

Hekimliği bıraktıktan sonra Kilde, ufolar, uzaylı kaçırmaları, zihin kontrolleri gibi komplo teorileriyle ilgilenmeye başlamış. Ufo konferanslarının aranan yüzü olmuş. Aşı karşıtı fikirleri ve domuz gribinin dönemin ABD başkanı ve Kissinger’ın komplosu olduğu düşüncesi sayesinde iyiden iyiye tanınmış. 

Finlandiya’da aşı yaptırmak zorunlu değil, ancak 2018’de Helsinki Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre aşılanma oranı yüzde 95’in üzerinde. Ulusal Aşı Programı’ndaki aşılar, Finlandiya vatandaşlarına ücretsiz yapılıyor. Program kapsamındaki aşıların vurulma takvimi, iki aylıkken başlayıp 65 yaşına kadar gidiyor. 

Luukanen-Kilde’nin video dile getirdiği aşı karşıtı fikirler ise yeni değil. Teyit Salgın Var isimli geniş kapsamlı dosyada, bu argümanlara yanıt üretmişti. 

İlginizi çekebilir: Aşı üretimi kâr maksimizasyonuna dayanıyor ve bu halk sağlığını tehdit ediyor

İlginizi çekebilir: Aşılarda bulunan maddeler o kadar 'korkutucu' mu?