Dört AB ülkesinin vize koşullarının değiştiği iddiası

Dört AB ülkesinin vize koşullarının değiştiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Vize işlerini yürüten şirketin değişmesi sonucunda sadece işlemlerde bir yavaşlama yaşanabileceği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın basına yaptığı açıklamada da bu bilgilerin doğru olmadığı ifade edildi.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda ve Hayred gibi bazı platformlarda, Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya gibi ülkelerin 20 Kasım’dan sonrasına Schengen vizesi vermeyeceği, Avusturya, Fransa, Hollanda ve İtalya gibi ülkelerde de vize işlemlerinin yavaşlayacağı iddia edildi.

vize macaristan 20 Kasım

setur ic yazisma

Macaristan, Portekiz, Norveç ve Slovenya ülkelerin vize işlemlerini yürüten aracı Visalia Global şirketinin internet sitesinde 20 Kasım’dan sonra bu ülkelere seyahat etmek isteyenlere vize verilmeyeceğine yönelik bir açıklama yer aldı. Ayrıca bir turizm şirketi olan SETUR imzasıyla dolaşımda olan bir mail görseli kullanıcılar tarafından paylaşıldı.

20 kasım visalia global

Ancak, Schengen vizesi isteyen ülkelere vize koşullarının değiştiği Macaristan, Portekiz, Norveç ve Slovenya gibi ülkere 20 Kasım’dan sonra vize verilmeyeceği iddiaları doğru değil. Vize işlerini yürüten şirketin değişmesi sonucunda sadece işlemlerde bir yavaşlama yaşanabileceği aktarıldı.

Macaristan Başkonsolosluğu tarafından HaberTürk Gazetesi’ne yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

"Değerli başvuru sahiplerimiz ve acente yetkililerimiz,

10 Kasım 2017 tarihinden itibaren yeni bir vize merkezimiz, AS VISA hizmet verecektir, Macaristan, Norvec, Slovenya ve Portekiz icin başvurulari alacaktır. Bu teknik değisiklik günlük işlemleri aksatmayacaktır, 10 Kasım’dan sonraki seyahatlar için Visalia Global'in mevcut sisteminde randevu alınabilir."

teyit.org’un görüştüğü Portekiz Büyükelçiliği de söz konusu durumun Portekiz için geçerli olmadığını ifade etti. Norveç Büyükelçiliği'nden vize bölümü yetkilileri de bilginin yanlış haber olduğunu, üçüncü parti kuruluş hakkındaki bir anlaşmazlık yüzünden ortaya çıktığını belirtti. Slovenya Büyükelçilikliği'ne ulaşılamadı.

Sosyal medyada dolaşımda olan e-posta ekran görüntüsünde imzası bulunan SETUR yetkilileri teyit.org’a yaptıkları açıklamada, bu konuda yer alan iddiaların SETUR kaynaklı olmadığını, iç yazışmanın internette yayıldığını belirtti. Açıklamada, e-postadaki bilgilerin Visalia Global sitesinden elde edildiğini, hizmet kullanıcılarına bilgi verilmesi ve gecikme sıkıntılarının engellenmesi için yapılan bir iç yazışma olduğu ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı’nın basına yaptığı açıklamada da bu bilgilerin doğru olmadığı ifade edildi:

“Sosyal medyada dolaşan bazı mesajlarda Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya Hollanda ve Fransa’nın, ABD kararından sonra Türkiye’de vize başvurularını durdurma yoluna gittiği veya başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı kaydedilmektedir. Bu çerçevede temas edilen Ankara’daki AB Delegasyonu, Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, İtalya, Hollanda ve Fransa Büyükelçilikleri mesajın içeriğini kesin surette reddetmişler, Türkiye’deki vize başvurularının olağan prosedür kapsamında sorunsuz olarak sürdürüldüğünü vurgulamışlardır.”

Ayrıca, Visalia Global şirketi de internet sitesi üzerinden yaptığı uyarıyı sosyal medyada dolaşan iddialar üzerine güncelleyerek değiştirdi. Açıklamada yeni bir vize merkezinin hizmet vereceği ve Macaristan, Slovenya, Norveç ve Portekiz için başvuruların burada alınacağı ifade edildi. Bu teknik değişikliğin günlük işlemleri aksatmayacağı da vurgulandı.

visalia glabal açıklama