Donald Trump Pakistan’da mı doğdu?

Donald Trump Pakistan’da mı doğdu?

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Star, A Haber ve Haber 365 gibi haber sitelerinin yer verdiği iddiaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkanlık koltuğuna geçmeye hazırlanan Donald Trump Pakistan’da doğan bir Müslüman.

Pakistanlı haber kanallarına dayandırılan haberlerde “1955 yılında Trump'ın, ebeveynlerinin bir trafik kazası sırasında ölmesinden sonra bir İngiliz-Hint ordusu mensubu tarafından Londra'ya götürüldüğü” öne sürülüyor.

trump pakistan

Trump’ın Müslüman olduğuna ve gerçek isminin Davut İbrahim Han olduğuna dair iddialara Hürriyet gazetesinin haber sitesi de yer verirken, konu hakkında sosyal medya kullanıcılarının yorumlarına şu şekilde değindi:

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı Twitter üzerinden haberi paylaşarak tiye aldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, 70 yaşındaki Trump'ın çocukluğunun geçtiği yıllarda renkli fotoğraf teknolojisinin olmadığını belirtti. Buna karşılık veren kullanıcılar ise fotoğrafın sonradan renklendirilmiş olabileceğine dikkat çekti.

Fotoğraf, 2012'den ve Massoud Hossaini'ye ait

Donald Trump’ın fotoğrafıyla yan yana koyularak, Trump’ın çocukluğu olduğu iddiasıyla servis edilen fotoğraf, 2012 yılında “Afghanistan in Photos” (Fotoğraflarla Afganistan) başlıklı bir Tumblr sayfasında paylaşılmıştı.

Sarışın çocuğun fotoğrafını çeken Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Massoud Hossaini, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Bazı Pakistan medyası, çektiğim fotoğrafı, Trump’ın aslında Pakistanlı olduğunu ispatlamak için kullanıyor!!!! Şaka mı!?

massoud hossaini

Bir haber sitesinde yer alan Donald Trump’ın çocukluk yıllarına ait fotoğraflarla karşılaştırıldığında, Hossaini’nin çektiği fotoğraftaki çocuğun Trump’ın çocukluğuyla benzerlik taşımadığını söylemek mümkün.

gercek donald trump

Ayrıca Donald Trump’ın hukuk ofisi, komedyen Bill Maher’in “Trump’ın annesinin bir orangutanla ilişkiye girdiği” ile ilgili şakasının ardından, Maher’e gönderdiği mesajda Trump’ın doğum sertifikasını da iletmişti:

donald trump dogum sertifikasi

Donald Trump’ın doğum sertifikasında belirtilen doğum yeri Queens, New York. Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan Donald Trump’ın Pakistan’da doğduğu iddiasının bu kanıtlar ışığında gerçek olmadığını söylemek mümkün.