Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının 480 TL olduğu iddiası

Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının 480 TL olduğu iddiası

Karma Karma

Bulgular

Bilet fiyatı 480 TL olan tren Doğu Ekspresi değil, Turistik Doğu Ekspresi.

Doğu Ekspresi bilet fiyatı 58 TL.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir haberde, Doğu Ekspresi adıyla bilinen, Ankara ve Kars şehirleri arasında sefer yapan tren hattında bilet fiyatlarının, tek yön için 480 TL olduğu iddia edildi. 18 Kasım 2019 tarihinde yapılan paylaşımda bilet fiyatlarının 50 TL’den 480 TL’ye çıktığı da belirtiliyor. “Interrail Türkiye” isimli Instagram sayfasında yer alan gönderi, yaklaşık yedi bin kişi tarafından beğenildi.

dogu ekspresi paylasim instagram

İletide yer alan ekran görüntüsünden de fark edileceği gibi, bilet fiyatı 480 TL olan tren Doğu Ekspresi değil, Turistik Doğu Ekspresi. Doğu Ekspresi olarak bilinen trenin bilet fiyatı ise TCDD’nin resmi internet sitesinde 58 TL. Ancak artık Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon bulunmuyor. Yani önceden uygun bir fiyata alınabilen Doğu Ekspresi yataklı vagon opsiyonu artık mevcut değil. 

Doğu Ekspresi bilet fiyatı 58 TL

TCDD’nin resmi internet sitesinden anahat trenlerine bakıldığında, Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi’nin iki ayrı hat olduğu görülebiliyor. Turistik Doğu Ekspresi, Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak 29 Mayıs 2019 tarihinde açıldı. Açılma sebebi ise, hemen öncesindeki dönemde Doğu Ekspresi’nde Kars’a seyahat etmenin özellikle gençler arasında popüler bir turistik aktivite haline gelmesiydi. Yeni düzenlemeyle, Doğu Ekspresi’ndeki yataklı vagonlar kaldırılarak, Turistik Doğu Ekspresi adlı yeni bir hat açıldı. Bu hat, güzergah boyunca bazı istasyonlarda uzun süreli duraklıyor; o şehirlerin gezilmesine imkan tanıyor.

turistik dogu ekspresi tcdd

TCDD’nin resmi internet sitesinden Turistik Doğu Ekspresi’nin 29 Mayıs 2019 tarihinde seferlerin başlayacağını duyuran habere de ulaşılabiliyor. Yeni başlayan seferler farklı haber sitelerinde de gündem olmuş. Anadolu Ajansı’nın haberinde mevcut Doğu Ekspresi’ne artan rağbetten dolayı Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin başlatıldığı ifade ediliyor. Açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamada turistik tren seferlerinin tüm dünyada yaygın olduğunu ve Turistik Doğu Ekspresi’nin uzun süreli molalarla birçok şehrin turizmine de katkı sunacağını belirtiyor.

Sitede bilet satın alma bölümünden Ankara ve Kars arasındaki seferleri sorguladığımızda, iki trenin de fiyat bilgilerini görebiliyoruz. 480 TL bilet fiyatına sahip olan tren Turistik Doğu Ekspresi. Doğu Ekspresi tren biletleri ise 58 TL’ye satın alınabiliyor.

turistik dogu ekspres fiyat

Doğu Ekspresi’nde vagon tipi olarak yalnızca pulman ve örtülü kuşetli seçeneği bulunuyor. Teyit’in ulaştığı TCDD yetkilisi, Doğu Ekspresi seferlerinde yataklı vagon seçeneği bulunmadığını, yataklı vagonların yalnızca 480 TL olan Turistik Doğu Ekspresi’nde bulunduğunu doğruladı. 

Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatı 90 TL idi 

TCDD’nin resmi sitesinden Doğu Ekspresi’nin önceki bilgilerine bakıldığında “yataklı vagonu tercih etmek isteyen yolcular bilet fiyatının üzerine tek kişilik yataklar için 70 ile 90 TL arasında bir fark ödemektedir.” bilgisine ulaşılabiliyor. Ancak artık 90 TL’ye Doğu Ekspresi’nde yataklı vagonda seyahat etmek mümkün değil. Yataklı vagonda seyahat etmek isteyen yolcular fiyatı 480 TL olan Turistik Doğu Ekspresini tercih etmek zorunda. 

Dahası, iki kişilik vagonda ancak tek kişi kalınacaksa 480 TL ödeniyor, iki kişinin kalması durumunda fiyat kişi başı 300 TL olmak üzere 600 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bilet almak isteyen yolcuların bir ay öncesinden yer ayırmaları gerek. Görüşülen yetkili, Turistik Doğu Ekspresi’nde vagonların bir kısmının acentelere satıldığı bilgisini de verdi. 

Sonuç olarak, 480 TL’lik bilet fiyatları Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak 29 Mayıs 2019 tarihinde seferlerine başlamış olan Turistik Doğu Ekspresi trenlerine ait. Doğu Ekspresi tren biletleri ise 58 TL’ye satın alınabiliyor. Yataklı vagon seçeneği ise yalnızca Turistik Doğu Ekspresi’nde var.