Diyanet’in yangın hidrantlarının tahrik edici diye yeniden tasarlanmasını istediği iddiası

Diyanet’in yangın hidrantlarının tahrik edici diye yeniden tasarlanmasını istediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilgili resmi sitelerinde iddiayı doğrulayan herhangi bir duyuru yok.

Görsel farklı ülkelerde de mizah amaçlı olarak kullanılmış.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri iddiayı yalanladı.

Twitter’da paylaşılan ve on binlerce beğeni alan bir paylaşımda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) tahrik edici oldukları gerekçesiyle yangın hidrantlarının yeniden tasarlanmasını istediği iddia edildi.

yangin hidranti iddia gorselijpg

10 Haziran 2022 tarihli paylaşımda yer alan görsel internette aratıldığında iddianın daha önce de sosyal medya platformlarında paylaşıldığını görmek mümkün.  Öte yandan, görselin yabancı site ve platformlarda da mizahi olarak kullanıldığı örneklere ulaşılıyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) sitesinde yapılan aramada da konuya ilişkin herhangi bir açıklama ya da paylaşıma ulaşılamıyor. 

Çeşitli dini sorulara verilen yanıtların ve fetvaların yayınlandığı DİB’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesinde yer alan ve çeşitli karar ve görüşlerin paylaşıldığı Kurur Karar ve Mütalaaları başlığı altında da konuya ilişkin bir paylaşım yok.

DİB’in ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın sosyal medya hesaplarında da konuya ilişkin bir paylaşım yapılmamış.

Teyit’in ulaştığı DİB yetkilisi de ilgili iddiayı yalanlayarak Diyanet’in böyle bir talebi olmadığını ifade etti.

Yangın hidrantları, belli aralıklarla yerleştirilen ve yangın anında şebekeden su alınabilmesini sağlayan araçlara deniyor. Türkiye’de yangın hidrantları genelde kırmızı renk oluyor. Google görsel aramasında renk olarak sarı seçildiğinde anlamlı bir sonuca erişilemiyor