Diyanetin baldızla zinanın nikaha zarar vermeyeceği fetvası yayınladığı iddiası

Diyanetin baldızla zinanın nikaha zarar vermeyeceği fetvası yayınladığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

2015 tarihli üçüncü iddiaya konu olan ifadeler yer alıyor.

Madde, dördüncü baskıdan çıkarılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Cumhuriyet gazetesinde yayınlandıktan sonra sosyal medya platformlarında gündem olan habere göre, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı “Fetvalar” adlı kitabın 2015 yılında yayınlana üçüncü baskısında, baldızla zinanın nikâha zarar vermediği yazıyor.  

diyanet 21102021

2015 tarihli üçüncü baskıda ifadeler yer alıyor 

İddianın kaynağında Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Sefa Uyar tarafından yazılan imzalı haber var. Haberin detaylarında, bahsi geçen fetvanın 2015 tarihinde yayınlanan “Fetvalar” isimli kitabın üçüncü baskısında yer aldığını belirtilmiş. Metinde ise “Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu” sorusuna karşılık 871 numarayla yanıt verilen fetvada, “Baldızla zina yapmanın nikâhı düşürmeyeceği” ifadesinin yer aldığı belirtilmiş.  

Yayıncısı Diyanet İşleri Başkanlığı olan Fetvalar kitabının ISBN (International Standard Book Number) koduna açık kaynaklar üzerinden ulaşılabiliyor. Bu kod, kitaba bir nevi kimlik veriyor ve kitap numaralarını standardize etmeye yarıyor. 

diyanet baldiza zina 2 21102021

Bu numarayla yapılan detaylı arama sonuçlarında çıkan PDF dosyalarından biri de iddiada yer alan 2015 tarihli üçüncü baskı. 

Kitabın 457. sayfasındaki madde 871’de, söz konusu ifadelerin yer aldığı görülebiliyor. Maddede zinanın büyük günahlardan olduğu, ancak eşlerden birinin zina etmesinin nikaha zarar vermeyeceği belirtildikten sonra, baldızıyla zina eden kişinin tövbe etmesi gerektiği ve bu zinanın nikahı sona erdirmediği aktarılıyor. 

diyanet baldiza zina 3 21102021

diyanet baldiza zina 4 21102021

Yani madde, zinayı büyük bir günah olarak tanımlamakla birlikte, tek başına nikahı sona erdirmeye yetmeyeceğini anlatıyor.

Madde dördüncü baskıdan çıkarılmış 

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan kitabın üçüncü basımı satışta değil ve kamuya açık kütüphanelerin veritabanlarında da yer almıyor. İnternetten ulaşılabilen 2018 tarihli dördüncü baskısında bu madde çıkarılmış.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Din İşleri Yüksek Kurulu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na ulaşmaya çalıştı ancak yanıt alamadı. 

Diyanetin internet sitesinden de indirilebilen ve halihazırda satışı da yapılan Fetvalar kitabının içeriği “Zaman içinde ortaya çıkan yenilikler karşısında insan, zihninde oluşan sorular için cevaplara ihtiyaç duyar. Geleneksel fıkhi meselelerin yanı sıra günümüz problemlerinin de tek tek cevaplandırıldığı eser, konu çeşitliliği itibarıyla hem yetişkinlere hem de gençlere hitap ediyor” sözleriyle anlatılıyor.