Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Amerikan Hastanesi'ne kaldırıldığı iddiası

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Amerikan Hastanesi'ne kaldırıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Diyanet İşleri Başkanlığı Erbaş’ın tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde devam ettiğini açıkladı.

Amerikan Hastanesi yetkilileri, Erbaş’ın hastanelerinde tedavi görmediğini söyledi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Geçtiğimiz hafta Covid-19 tanısı konan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığı açıklanmış, ancak hangi hastanede tedavi gördüğü ile ilgili bir bilgi paylaşılmamıştı. Dün itibariyle sosyal medyada Erbaş’ın Koç Grubu’na bağlı özel Amerikan Hastanesi’nde tedavi gördüğü iddiaları paylaşılmaya başladı. 

ali erbasin amerikan hastanesinde tedavi oldugu iddiasi

“Diyanet: Sn. Erbaş Ankara’da tedavi görüyor”

İddia yayılınca, Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, Erbaş’ın Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi gördüğünü söyleyerek iddiaları yalanladı. Ancak Erbaş’ın şu dakika itibariyle hastanede herhangi bir görüntüsü paylaşılmadı. Diyanet’in yayın organı Diyanet Haber’e de, Erbaş’ın tedavisinin Ankara Şehir Hastanesi’nde sürdüğü bilgisi paylaşıldı.  

Teyit'in telefonla ulaştığı Burak Orhan, Erbaş'ın geçtiğimiz haftadan beri İstanbul'da hiç bulunmadığını, sağlık durumunun epey iyi olduğunu, hastaneye salt tedbir amaçlı kaldırıldığını da ekledi.

Peki bu haber nereden çıkmış olabilir? Sosyal medyada Amerikan Hastanesi ve Ali Erbaş isimleri ile arama yaptığımızda, iddianın dün saat 10.00 civarı yayılmaya başladığı görülüyor. İddiayı paylaşan hesabın takip ettiği kimse yok ve yalnız birkaç tweeti var. Hesap baştan beri bu isimle alınmış, gerçek bir kişiye ait olup olmadığı belli değil ve genelde siyasi içerikli paylaşımlar yapıyor. Yani güvenilir bir bilgi kaynağı olarak nitelenebilecek herhangi bir özelliğe sahip değil.  

ali erbas hastane iddianin kaynagi

Ankara’da bir Amerikan Hastanesi de bulunmuyor. Hastanenin yegane yerleşkesi İstanbul Nişantaşı’nda. Erbaş’ın Covid-19 tanısı konduğu gün itibariyle İstanbul’a seyahat ettiğini gösteren herhangi bir bilgiye de erişilemiyor. 

amerikan hastanesi konum

Teyit’in ulaştığı Amerikan Hastanesi iletişim birimi de Erbaş’ın hastanelerinde tedavi görmediğini açıkladı. 

Daha önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski başkan Kadir Topbaş ve Rahmi Koç'un Covid-19 tedavileri de Amerikan Hastanesi'nde yapılmıştı. Hastane kamuoyuna mal olmuş bir ismin tedavisine üstlendiğinde açıklama yapıyor.