Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a ait olduğu iddia edilen cümleler

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a ait olduğu iddia edilen cümleler

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşımdaki kareler Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mart 2018’de katıldığı özel röportajdan.

Prof. Dr. Ali Erbaş yayın boyunca kendine atfedilen cümleleri kurmamış.

Arama motorlarında anahtar kelimelerle arama yapıldığında da Erbaş’a ait böyle cümlelere rastlanmıyor.

Sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın CNN Türk’te katıldığı programda söylediği iddia edilen cümleler paylaşılmış. İddiaya göre, program sunucusu Hakan Çelik’in, insanların aç ve isyan ettiklerini söylemesinin üzerine Ali Erbaş, “Açlık alın yazısıdır, isyan günahtır” yanıtını vermiş. Ardından sunucunun diyaneti kapatmak isteseler tepkiniz ne olur, sorusuna ise Erbaş’ın “İsyan ederiz” dediği öne sürülmüş. 

ali erbas iddia gorselpng

Ali Erbaş yayın boyunca atfedilen cümleleri kullanmamış 

CNN Türk sunucusu Hakan Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’la 12 Mart 2018’de özel röportaj yayını yapmış. Paylaşımdaki görüntüler de bu yayından. 

Yayının 1.48 dakikasında sunucu Hakan Çelik, Erbaş’a “Öteden beri diyanet işleri gündeme geldiğinden beri, diyanet işlerinin gerek büyük yapısına atıfta bulunarak, gerekse fonksiyonlarını ele alan bazı isimler ve siyasetçilerin diyanet işlerine ne gerek var, hatta kaldırılsın diyanet yaklaşımlarını getirenler oldu, sizin yorumunuzu alarak başlayalım” diyor.  

Erbaş ise, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hz. Muhammet’ten Fatih Sultan Mehmet’e ve Atatürk’e kadar dayandığını ve köklü bir kurum olduğunu söylüyor. Konuşmasının devamında paylaşımda iddia edildiği gibi “isyan ederiz” diye bir yanıt vermiyor. 

1 saat 13 dakikalık yayın boyunca Hakan Çelik insanların aç olmasıyla ilgili bir soru yöneltmiyor. Yayında diyanetin önemi, cemaat ve tarikat tartışması, FETÖ süreci ve kadın ve çocuklara yönelik şiddet gibi konulardan bahsedilmiş. 

2019’daki bir Cuma hutbesinde, Kuran’dan bir alıntıya yer verilmiş 

Arama motorlarında anahtar kelimelerle arama yaptığımızda da Ali Erbaş’ın böyle cümleler sarf ettiğini gösteren bir kanıta rastlanmıyor. 

2019 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Cuma hutbesinde Kuran’daki Bakara suresinin 155. ayetine yer verilmiş. Bu ayette, “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele!” cümlesi yer alıyor. Hutbe sosyal medyada kullanıcılarından tepki almıştı. İddianın yayılmasına bu tepki neden olmuş olabilir.