Dişi kurtların eşlerinin boğazına dolanarak onları koruduğu iddiası

Dişi kurtların eşlerinin boğazına dolanarak onları koruduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Dişi kurtlar eşlerinin boğazına dolanarak onları korumuyor. Boğaza dolanma davranışı grup içi itaat olarak yorumlanıyor.

İddiada yer alan fotoğraflardan biri fotoğrafçı Jean Paul tarafından bir kurt dövüşünün gerçekleştiğini belirten basit başlıkla paylaşılmış. Uluslararası Kurt Merkezi fotoğraftaki tüm kurtların erkek olduğunu belirtmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada çokça paylaşılan gönderilerde, erkek kurtların dişilere saldırmadığı, bunu fırsat bilen dişi kurtların da kavga sırasında ‘eşlerinin’ boğazına dolanarak onları koruduğu iddia edildi. İddialarda birbirlerinin boğazına dolanan bazı kurt fotoğrafları da yer alıyordu.  

kurtlar eslerini korur tweet


Fotoğraftaki kurtları hepsi erkek

Tersine görsel arama yapıldığında, bu fotoğraflardan birinin 2009 yılında Jean Paul tarafından bir kurt dövüşünü gösterdiği bilgisi ile Flickr’a yüklendiğini görüyoruz. Fotoğrafçının başka pek çok doğa fotoğrafı da var. 

Diğer fotoğrafın ise Rosa E. Burciaga tarafından çekildiği belirtilmiş, ancak hikayesi ile ilgili bir bilgi yok. 

Ancak uzmanlar hayvanların cinsiyetlerini tespit edebiliyor. Nitekim International Wolf Center (Uluslararası Kurt Merkezi), internet sayfasında yaptığı açıklamada, fotoğraftaki tüm kurtların erkek olduğunu belirtmiş.

eslerini saldiridan koruyan disi kurtlar iddia

30 yıldan fazla bir süredir kurt davranışlarını inceleyen Uluslararası Kurt Merkezi çalışanı Lori Schmidt’e göre de, fotoğrafta bir korunma değil, bir itaat söz konusu: “Soldaki kurt sürünün lideri Shadow, sağdaki iki kurt da kardeşler Denali ve Aiden. Aiden daha uysal ve kafasını Denali’den aşağıda tutması Shadow’un liderliğini kabul ettiğinin göstergesi. Bu kabul etme davranışı sürüdeki sosyal dinamikler açısından daha avantajlı. Zaten sonrasında Aiden sürünün lideri oldu.” 

Minnesota’dan kurt uzmanı Cameron Feaster da, Snopes’a verdiği röportajda resimdeki kurtların erkek olduğunu ve fotoğrafın bir kurdun geri çekilip diğerine çarptığı anda çekilmiş olabileceğini belirtmiş.

Dişi kurtlar eşlerinin boğazına dolanarak onları korumuyor

WWF’nin kurtlarla ilgili bir yazısında, vahşi doğada zaman zaman kurt sürüleri arasında agresif kavgalar olabileceği hatta bazı durumlarda sürü içerisinde şiddetli çatışmalar yaşanabileceği, bu çatışmaların ölümcül sonuçlar doğurabileceği yazıyor. Yani erkek kurtların dişilere saldırmadığı iddiası da doğru değil. Haliyle dişi kurtların erkek kurtları böyle bir bilgiyi kullanarak engellemesi de söz konusu olamaz. 

Kurtlar, memeli hayvanlar arasında çoğunlukla tek eşli oldukları bilinen birkaç türden biri.  

İddia USA Today ve Malumatfuruş tarafından da ele alındı.