Diş macunuyla isabetli gebelik testi yapılabileceği iddiası

Diş macunuyla isabetli gebelik testi yapılabileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Gebeliği doğrulamanın tek güvenilir yolu onaylı gebelik testleri.

Diş macununun idrardaki gebelik hormonunu tespit edebileceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yok.

İdrarın macunla köpürmesinin sebebi gebelik hormonu değil ürik asit.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Birçok haber sitesi ve yazı bloğunda diş macunuyla gebelik testi yapılabileceği iddia edildi. Bu yönteme göre, sabah alınan ilk idrar örneğiyle diş macunu birleştiğinde renkte bir değişiklik ya da köpük oluşuyorsa bu testin pozitif olduğu anlamına geliyor.

fotograf dis macunu gebelik testi

Gebelik testleri gebelik hormonunu tespit ediyor

Gebeliği doğrulamanın en güvenilir yolu, onaylı hamilelik testlerinden geçiyor. Gebelik testleri, idrardaki gebelik hormonunu tespit etmek üzerine çalışıyor. Gebelik hormonu, yani insan koryonik gonadotropin (hCG) sadece gebe kadınların vücudunda üretiliyor.

Diş macununun idrardaki hamilelik hormonunu tespit edebileceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. 

İdrarın köpürmesinin sebebi ürik asit

Peki diş macunu gebelik testi esnasında neden idrar köpürüyor? Diş macunu ve idrarın bir kapta birleştirildiğinde, kimyasal bir reaksiyon oluşması normal. Çünkü idrar asidik bir yapıya sahip. Gebe olsun veya olmasın herkesin idrarında ürik asit var. Genellikle diş macunlarında bulunan kalsiyum karbonat, asitle birleşince bazen köpüklü bir reaksiyona neden olabiliyor. Yani idrardaki köpürme reaksiyonu, gebelik hormonu sayesinde değil, büyük olasılıkla idrarın asidik yapısından kaynaklanıyor.

Kısacası idrarın köpürmesi, kişinin gebe olduğu ya da olmadığı anlamına gelmiyor. Test esnasında kişinin idrarı köpürmezse, bunun nedeni kişinin idrarında daha az asit olması olabilir.

Ayrıca eğer bu yöntem doğruysa, test esnasında hangi diş macununun kullanıldığı da  önemli olmalı; çünkü her diş macunu farklı yapıya sahip olduğundan farklı markalardan farklı sonuçlar alınabilir. 

Diş macunu ile yapılan gebelik testinin pozitif olduğuna dair dile getirilen diğer gösterge, idrar renginin maviye dönmesi. Bunun her zaman olduğuna dair bir kanıt ya da bunun neden olacağına dair bilimsel bir açıklama olmamakla beraber, sosyal mecrelarda paylaşılan test videolarında herhangi bir mavileşme görülmüyor

Kraliyet Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji sözcüsü Profesör Mark Kilby, The Sun gazetesine yaptığı açıklamada diş macununun idrarda gebelik hormonunu tespit edebileceğine dair bir kanıt olmadığını ve insanların gebe  olup olmadıklarını doğrulamak için böyle yollara başvurmaması gerektiğini söyledi.

Yani diş macunu ile yapacağınız testinin yanlış negatif ya da pozitif sonuç vermesi olası. Olası isabetli sonuçlar ise, test güvenilir olduğu için değil, rastlantıdan kaynaklı.