Diş Hekimi Füsun Kümet'e AK Parti milletvekili aday listesinde ilkokul mezunu yazıldığı iddiası

Diş Hekimi Füsun Kümet'e AK Parti milletvekili aday listesinde ilkokul mezunu yazıldığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde, 24 Haziran seçimleri için açıklanan AK Parti'nin milletvekili aday listesinde, doktor olan bir kişinin eğitim durumuna ilkokul yazıldığı iddia edildi. Buna göre İstanbul 3. bölge 17. sıradan aday olan Zülfiye Füsun Kümet’in öğrenim durumunda ilkokul ifadesinin bulunmasına rağmen mesleğinin doktor olarak yer aldığı ifade edildi.

zufiye fusun kumet

Listede meslek ve eğitim durumuna ilişkin çelişkili başka durumlar da mevcut

24 Haziran seçimleri için AK Parti tarafından açıklanan milletvekili aday listesinde, öğrenim durumu ilkokul olarak görünüp, meslek olarak doktor olduğu belirtilen bir kişinin olduğu iddiası doğru. Listede buna benzer birçok durum mevcut.

Öğrenim durumu ilkokul olarak belirtilen Zülfiye Füsun Kümet’in, aslen Tuncelili olduğu ve İzmir Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü’nden mezun olduğu belirtliyor.

Kümet’in İstanbul Dişhekimleri Odası’na kayıtlı olduğunu da söylemek mümkün.

Son olarak Kümet’in Marmara Üniversitesi tarafından verilmiş Yüksek Lisans diploması da görülebiliyor.

kumet fusun

Marmara Üniversitesi’nin diploma sorgulama sisteminden de Kümet’in diplomasını doğrulamak mümkün.

fusun kumet akp

Yani listede Kümet’in öğrenim durumu “İlkokul” olarak belirtilse de bunun bir hatadan kaynaklandığını, Kümet’in öğrenim durumunun “Yüksek Lisans” olduğunu söylemek mümkün.

Ankara 2. bölge 3. sıradan aday gösterilen Emrullah İşler’in de milletvekili adayları listesinde öğrenim durumunda ilkokul ibaresi olduğu ve mesleğinin öğretim üyesi olduğu ifade ediliyor. 24, 25 ve 26. Dönemde Ankara Milletvekili seçilen İşler’in, TBMM kaynaklarına bakıldığında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalında yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanıyla görev yaptığı görülebiliyor.

akp emrullah isler

Listede yer alan Şirin Ünal için de benzer bir durum dikkat çekiyor. İstanbul 2. bölge 8. sıradan aday gösterilen Ünal’ın öğrenim durumu ilkokul olarak belirtilmiş ancak TBMM kaynaklarına bakılığında kendisinin Hava Harp Akademisi ile Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdiği bilgisine ulaşılabiliyor.

sirin unal

Listede bunlara ek olarak, İzmir’den aday gösterilen Cemal Bekle’nin mesleğinin “pisikolog” olarak yazıldığı ve Ahmet Gürhan’ın da mesleğinin sadece “b” harfi ile gösterildiği dikkat çekiyor.

akp milletvekili

teyit.org’a açıklama yapan AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı ise hataların yazım yanlışı olduğunu ve söz konusu isimlerin üniversite mezunu olduğunu belirtti.