Dinamo Kiev oyuncularının silahlanarak Rusya’ya karşı direnişe katıldığı iddiası

Dinamo Kiev oyuncularının silahlanarak Rusya’ya karşı direnişe katıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftakiler Dinamo Kiev oyuncuları değil. 26 Şubat itibariyle futbol kulübünün Rusya’ya karşı direnişe katıldıklarına dair bir açıklaması yok.

Fotoğraf, gayriresmi bir gençlik hareketi olan Honor’un kendi kendine örgütlenen üyelerini gösteriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Çokça paylaşılan ve yüksek etkileşim alan gönderilerden birindeki fotoğrafın, futbol takımı Dinamo Kiev’in Ukraynalı oyuncularının silahlanarak Rusya’ya karşı direnişe katıldıklarını gösterdiği iddia edildi.

dinamo kiev oyuncular silahlandi iddia paylasim

Tersine görsel aramayla fotoğrafı arattığımızda, karşımıza 25 Şubat 2021’den bir Twitter paylaşımı çıkıyor. Futbol holiganlarına dair paylaşımlar yapan bu hesabın yaptığı paylaşımda, “Dinamo Kiev holiganları. 25.02.2022” yazısı var.

Dinamo Kiev Futbol Kulübü’nün resmi sosyal medya hesaplarında oyuncuların silahlandığına dair hiçbir bilgi bulunmuyor. Kulübün, 26 Şubat 2022 itibariyle farklı sosyal medya platformları üzerinden çatışmalara dair yaptığı paylaşımlar şöyle:

dinamo kiev oyuncular silahlandi dinamo kiev paylasimlari

Ayrıca Dinamo Kiev oyuncuları, iddia konusu görseldeki kişilerle benzerliği de bulunmuyor.

dinamo kiev oyunculari silahlandi fc kadro

Tersine görsel arama sonuçlarında biraz daha gezindiğimizde, Ukraynaca yayın yapan Detector Media sitesindeki haber üzerinden fotoğrafa dair güvenilir bir kaynağa ulaşabiliyoruz.

Ukraynalı meşhur Sergey Sternenko’nun Facebook hesabından paylaşılan fotoğrafın açıklamasında şöyle yazıyor: “Hazırız. Emirleri bekliyoruz. Umarım bu gece Ukrayna için iyi, Rus işgalciler için ise son olur!

dinamo kiev oyuncular silahlandi sergey sterneko fb

Sergey Sterneko 2014’te Ukrayna’daki protestolara da katılmış bir aktivist. Ayrıca YouTube hesabında Ukrayna’nın sorunları, özellikle de Rusya’yla ilişkileri hakkında videolar yayınlıyor. Sterneko’nun Telegram hesabını incelediğimizde, fotoğrafı Гонор isimli başka bir hesaptan yeniden paylaştığını görüyoruz.

dinamo kiev oyuncular silahlandi sergey sterneko telegram

Grubun Instagram sayfasında da fotoğraf yer alıyor.

Гонор, Honor ya da “Şeref” Vikipedi’de “Ukrayna merkezli gayriresmi bir gençlik hareketi” olarak tanımlanıyor. Harekette eski askerler ve aşırı sağ siyasi parti Natsionalnyi Korpus’tan üyeler bulunuyor. 

Yani fotoğraftakiler ne Dinamo Kiev oyuncuları ne de Dinamo Kiev taraftarları. Görsel, gayriresmi bir hareket olan Honor’un kendi kendine örgütlenen üyelerini gösteriyor.